Ad Code

Üst Kapak Contası Neden Yanar

Sürücülerin en çok korktuğu şeylerin başında araçlarının üst kapak contası yakmasıdır. Peki bir otomobil neden üst kapak contası yakar?

Üst kapak contasının görevi bir otomobilde çok önemlidir. Motor içerisinde hava yakıt karışımının yanması sonucunda patlamalar meydana gelir. Bu patlamalar sonucunda ortaya çıkan enerji çeşitli yollarla tekelere aktarılır. Ancak bu sırada çok büyük bir sıcaklıkta meydana gelir. Ayrıca motorun yağlanması da gereklidir.

Üst Kapak Contası Ne İşe Yarar ve Neden Yanar?

Motor içerisinde bulunan radyatör suyu, motor yağı ve yakıtın birbirine karışmaması gerekir. İşte bunları birbirinden ayran parçaya üst kapak contası diğer adıyla silindir kapak contası adı verilir.  Silindir kapak contasının yanmasının iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi contanın eskimesi diğeri ise arabanın aşırı hararet yapmasıdır. 

Eğer aracınızda silindir kapak contası yandıysa yedek su kabında su kaynatır, hararet yapar, motor suyuna yağ karışır, araba tekleme yapar. 

Üst kapak contasının yanmaması için aracınıza hiç bir zaman tamamen şebeke suyu doldurmayın. Çünkü şebeke suyu otomobilin soğutma sisteminde korozyon yapar ve hararete neden olur. 

otohocam.blogspot.com

Yorum Gönder

0 Yorumlar