Ad Code

Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır?


Otomobillerin durması için frenlere ihtiyacı vardır. Frenler disk ve fren balatalarının birbirini sıkmasıyla çalışan sistemlerdir.

Bir otomobilin tekerleği ile ona sabit olan disk aynı hızda döner. Sürücü ayağını frene bastığı anda fren kaliperleri içinde bulunan balatalar dönen fren diskini sıkar ve arabanın yavaşlaması sağlanmış olur. 

Fren balataları sürekli olarak sürtündükleri için zamanla aşınırlar ve biterler. Bu durumda aracınızın fren balatalarını değiştirmeniz gerekmektedir. Fren balataları ortalama 20 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Ancak fren balatalarının ömrü kullanım şekline göre değişmektedir. Örneği uzun yolda çok fazla kullanılan otomobillerin fren balataları çok daha uzun kilometreler giderken, şehir içinde daha sık kullanılan araçların fren balataları daha kısa sürede bitmektedir. 

Fren Balatasının Bittiğinin Belirtileri

1- Frene Basınca Sürtünme Sesi Gelmesi

Aracınızla seyir halindeyken frene bastığızda metalin metale sürtünme sesi geliyorsa bunun sorumlusu fren balatalarının bitmesi olabilir. Çünkü balata tam iken sürtünme sesi çıkarmaz. Ancak bittiği zaman balata arkasında çelik disklere sürtünür ve frene bastığınızda sürtünme sesi çıkarır. Bu ses demirin demire sürtünme sesine benzemektedir.

2- Frene Basınca Titreme

Fren balataları bittiği zaman kırılabilir. Bu da frene bastığınızda direksiyonun titremesine neden olabilir. 

3- Fren Hidrolik Yağı Seviyesinin Azalması

Eğer aracınıza bir kaçak olmamasına rağmen fren hidrolik yağı bir hayli eksilmişse bunun sorumlusu fren balatasının azalmış olması olabilir.

Fren balatası fiyatları ortalama bir otomobil için 100 liradır. Fren balatalarını kendinizin değiştirmesi çok zordur. Bu sebeple bir sanayi ustası yardımıyla 50 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar