Ad Code

Kütle Hava Akış Sensörü (MAF) Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Çözümü

Yeni nesil otomobillerde pek çok sensör bulunmaktadır. MAF sensörü uzun adıyla kütle hava akış metre sensörüde bunlardan bir tanesidir. Peki ya MAF sensörü nedir? MAF sensörü arızası belirtileri nedir? MAF sensörü nasıl temizlenir? MAF sensörü neden arıza yapar? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Aracınızın motorunun doğru bir şekilde çalışması için doğru oranda (14:1) yakıt hava karışımının yanma odasında bulunması gerekmektedir. Diğer bir değişle 14 birim hava varsa, 1 birim yakıt olmalıdır. Motora çekilen havanın miktarını ölçen sensöre ise MAF yani kütle hava akış sensörü denilmektedir. 

MAF sensörünün yeri hava filtresi ile motorun emme manifoldu arasında bir yerdedir. Kütle hava akış sensörü, motora giren hava miktarını ölçer. Modern otomobillerde kütle hava akış sensörünün içinde birde emme havası sıcaklık sensörü (IAT) bulunmaktadır. Bir kaç tür MAF sensörü bulunmaktadır. Ancak en yaygın olarak kullanılanı sıcak tel tipi MAF sensörüdür.

MAF Sensörü Nasıl Çalışır?

Motor hava filtresi ile emme manifoldu arasında bulunan MAF sensörünün tam ortasında bir tel bulunur. Bu tel 5 voltluk elektrik akımı yardımıyla aynı derecede ısıtılır. Sürücü gaza bastığı anda, kelebek boğazı açılır ve motora daha fazla hava emilir. Bu da MAF sensörü içinden geçen hava miktarının artmasına neden olur. MAF sensöründen geçen hava ne kadar çok olursa, tele o kadar çok hava çarpar. Bu hava telin soğumasına neden olur. Böylelikle MAF sensörü motora emilen havanın debisini yani miktarını ölçerek motor kontrol ünitesine (ECU) bilgi verir. ECU'da bu verilere göre motorun ateşleme ve yakıt dağıtım miktarını ayarlar. 

MAF Sensörü Arızası Belirtileri

Kirli veya tıkalı bir kütle hava akış sensörü, hava akış miktarını doğru hesaplayamaz. Bu, motor bilgisayarının, motora enjekte edilen yakıt miktarını yanlış hesaplamasına neden olur. Sonuç olarak arızalıbir kütle hava akış sensörünün en yaygın belirtileri arasında

  • Motorun zor çalışması
  • Motorun stop etmesi
  • Güç eksikliği
  • Zayıf hızlanma
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Otomatik şanzımanlı araçlarda vites değiştirme düzeninin bozulması

gibi şeyler olmaktadır. Bu sebeple MAF sensörü arıza yaparsa aracınızda mutlaka şiddetli şekilde fark edeceğiniz belirtiler meydana gelir.

Ayrıca günümüz otomobillerinin her yerinde sensör bulunduğu için MAF sensörüyle alakalı OBD-II arıza kodları verilir. MAF sensörü tıkanır veya arızalanırsa

hata kodlarını verebilir. Zaten aracınızda bir hata kodu varsa mutlaka motor kontrol ışığı diğer adıyla motor arıza lambası yanacaktır. 

MAF Sensörü Arızası Tamiri ve Çözümü

Kütle hava akış sensörü (MAF) sensörü en çok arıza yapan sensörlerden bir tanesidir. İçerisinden dış ortamdaki hava geçtiği için zamanla tıkanabilir veya hava miktarını ölçemez hale gelebilir. MAF sensörü arızasını belirlemenin en iyi yolu bir obd-2 tarayıcısı ile sensörü taramaktır. Ardından sensörü bir multimetre yardmıyla ölçüp çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Eğer tıkalıyla bir balata spreyi yardımıyla sensör temizlenebilir. Ancak çok fazla arızalıysa MAF sensörünü değiştirmek gerekmektedir. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar