Ad Code

Şarj Dinamosu Tamiri ve Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Şarj dinamosu diğer adıyla alternatör bir otomobilin elektrik aksamının en önemli parçasıdır. Peki ya şarj dinamosu (alternatör) ne kadara tamir edilir? Şarj dinamosu fiyatı ne kadar? Şarj dinamosu değişimi ne kadar tutar? Kısaca 2022 yılı için şarj dinamosu değişim ve tamir fiyatı hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızda oturduğunuzda ilk başta motoru çalışmayacak kadar kontağı çevirdiğinizde akü ışığı yanar. Bu sırada araçta bulunan tüm elektriksel donanım ihtiyacı olan gücü aküden alır. Bu sırada akünün bir miktar elektriği azalır. Tam dolu bir akü aracı en fazla bir saat kadar idare edebilir. Sürücü motoru çalıştırdığında ise ihtiyaç olan elektrik aküden değil şarj dinamosu diğer adıyla alternatörden sağlanır. Şarj dinamosu gücünü doğrudan motordan alan bir parçadır. Motor çalıştığı süre boyunca araca elektrik verir. Ayrıca akünün eksilen enerjisini de tamamlar. 

Şarj dinamosunun içinde bakır teller ve kömür adı verilen bir parça vardır. Genelde şarj dinamosu bu kömür bittiği zaman eksik voltaj gönderir. Yani arıza yapmasının en büyük suçlusu şarj dinamosu kömürünün bitmesidir. 

Şarj dinamosunun arıza yaptığının en büyük belirtisi aracın eksik şarj etmesine bağlı sürekli akü bitmesidir. Ayrıca tamamen çalışmayı durdurursa, motor ihtiyacı olan elektriği aküden sağlar. Akü kısa sürede bitince yolda kalırsınız. Bu sebeple şarj dinamosunu sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Şarj dinamosunun 12.5 ile 14 volt arasında bir voltaj sağlaması gerekir. Bunu oto elektrikçilerde kolaylıkla ölçebilirler. Eğer eksik şarj ediyorsa alternatörü tamir ettirmeniz gerekecektir. 

Şarj Dinamosu Tamiri ve Değişimi Ne Kadar Tutar?

Şarj dinamosu kömürünü değiştirmek ucuz olan yöntemdir. Ustanız dinamoyu söker, kömürlerini değiştirir ve yeniden yerine takarak voltajını ölçer. Şarj dinamosu kömür değiştirme fiyatı 500 liradır. Bu fiyata işçilik ücreti dahildir. Ancak şarj dinamosu tamir edilemeyecek kadar arıza yaptıysa değiştirmeniz gerekecektir. Bu pahalı olan bir yöntemdir. Bugün parçası en ucuz olarak bildiğimiz markalardan olan Tofaş'ın şarj dinamosu bile 2 bin lira civarında bir paraya satılıyor. Ayrıca ithal otomobillerin şarj dinamo fiyatları 10 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple aracınızın şarj dinamosunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 2.000 ile 10.000 lira arasında bir paraya mâl olacaktır. 

Yorum Gönder

21 Yorumlar

 1. Fokus1 aracımın şarz dinomo tamiri nekadar veya yenisi nekadardır bilgi verirseniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamiri ortalama bin lira tutar. Sıfır ise 2500 ile 3000 lira arasında satılıyor. Focus 1 şarj dinamosu (alternatör) için.

   Sil
 2. 2012 model Citroen C4 marka aracımın şarj dinamosu arıza yaptığını yenisin 16 bin 700 lira olduğunu söylediler bu rakam sizce doğru mudur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yaptın hocam motor mu yaptırıyorsun altı üstü şarj dinamosu.

   Sil
 3. Fiat Linea akü şarj dinomasi tamiri ne kadar

  YanıtlaSil
 4. FİA BROVA 2001 MODEL OTOMATİK VİTES ŞARJ DİNOMASU TAMİR VE SIFIRI HOCAM NE KADARDI

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıfırı 2.500 - 3.000 lira arasında satılıyor. Tamiri ise 1.000 lira civarında tutacaktır.

   Sil
 5. 2005 seat Ibiza şarj dinamosu tamiri ve sıfır fiyatı ne kadar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıfır fiyatı yanılmıyorsam 4-5 bin lira civarında olması lazım. Tamiri de arızaya göre 750 liradan 2.000 liraya kadar çıkabilir.

   Sil
 6. Hocam 86 model 1.6 Lada Niva şarj dinamo Tamir ve sıfır fiyatı ne kadar

  YanıtlaSil
 7. 2002 model audi a4 aracın şarj dinamosu arızalandı. akü %11 e düşmüş. tamiri ne kadar tutar sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. en az 1.000 - 1.500 lira tutacaktır. Sanayide artık ne kadar takmaya çalışırlarsa çalışacaklar.

   Sil
 8. Hayirli aksamlar mars dinamosu once girgirgir diye zorlamiyo kontagi kapatim aciyom mars basiyo tamiri ne kadardir pejo206

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kömürü bitiyor hocam. Şuan 500 liraya falan yapıyorlar

   Sil
 9. Bende opel combo 1.7 jarz dinamosu tamiri fiyatı nedir acaba
  Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 10. Selam 2013 Volkswagen Polo motordan önce baya ses geldi sonra şarj dinamo ışığı yandı tamiri ne olur hocam saygilar

  YanıtlaSil
 11. 2001 palio şarj dinamo arızası tamiri ne kadar sıfır ne kadar

  YanıtlaSil
 12. 2005 bmw 318 şarj dinamosu bozulmuş olduğunu düşünüyoruz aracın abs akü ışığı yanıyor dinamo tamir fiyatı veya yeni şarj dinamo fiyatı nedir

  YanıtlaSil
 13. Allah herkesi iyi bir usta ile karşılaştırsın !!
  Linea 1.3 multijet tamiri için ustanın biri 2.000 + 450 işçilik çıkardı
  Biride aynı tamiri işçiliği dahil 900 e çıkardı
  900 olanı tercih ettim
  2000+ 450 çıkarana 250 lira işçilik verdim
  Bu işmi şimdi ??

  YanıtlaSil
 14. Fiyatlar çok pahalı

  YanıtlaSil