Cam Suyu Fıskiyesi Motoru Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Arabaların ön camlarını yıkamak için su püskürtülmesi gerekir. Bunu da cam suyu fıskiyesi motoru yerine getirir. Peki ya cam suyu motoru fiyatı ne kadar? Cam suyu motoru ne kadara değişir ve işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca cam suyu fıskiyesi motoru değişiminin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Tüm otomobillerde direksiyonun arkasında bulunan sağ kol silecek kolu olarak geçer. Silecek kolunu kendinize çektiğinizde camlara su püskürtülür. Tıpkı su tabancası gibi olan bu suyun camlara püskürtülmesi için gereken basıncı sağlayan motor, cam suyu fıskiyesi motoru olarak bilinir. 5 voltluk bir elektrikle çalışan bu motor sürekli çalıştığı için zamanla yanabilir. Bu durumda aracınızın camına su püskürtemez olursunuz.

Cam suyu motoru çok narin bir yapıda olduğu için sürekli olarak yanar ve arıza çıkartır. Aslında kendiniz de rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Ancak daha önce bir tecrübeniz yoksa bir ustadan yardım almanızı öneririm.

Cam Suyu Motoru Ne Kadara Değişir?

Cam suyu motorunun yeri su deposunun hemen altında bulunur. Değiştirmek için öncelikle depoyu sökmeli ve altından motoru çıkartmalısınız. Daha sonra yeni motoru takabilirsiniz. Ancak elektrik soketini takmayı unutmayın. Bu yüzden bir oto elektrikçiden yardım almanız faydanıza olacaktır. Yaklaşık yarım saatlik bir süre içinde usta kolaylıkla değiştirecektir. Cam suyu motoru fiyatı marka ve modele göre değişmektedir. Ancak parçası en ucuz olarak bilinen Tofaş’ın motoru 35 lira iken en pahalı 100 liradır. Ustanız ise 50 lira işçilik ücreti karşılığında kolaylıkla değiştirecektir. Kısaca cam suyu motorunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 80 ile 150 lira arasında bir para tutacaktır.

Aracınızın cam suyu fıskiyesi motoru çalışmıyorsa aracınız muayeneden ağır kusurlu olarak kalacaktır. Ayrıca motor çalışmayınca aracınızın camı aniden kirlendiğinde su püskürtemediğiniz için temizleyemeyeceksiniz. Camlar kuru iken silecek çalıştırmak camın çizilmesine neden olur. Bu sebeple eğer bu motor çalışmıyorsa vakit kaybetmeden değiştirmelisiniz. Zaten çok fazla bir para tutmayacaktır. Cam suyu fıskiyesi motorunun ömrü 50 bin kilometre veya 3 yıldır. Zaten zayıflamaya başladığında suyun basıncı düşeceğinden camın yukarlarına atmaya gücü yetmeyecektir.

Cam suyu motorunun çabuk bozulmasının nedeni, fıskiye memelerinin uçlarında kireçlenme yani tıkanıklık olması, su deposu boşken çalıştırmak gibi şeyler gösterilebilir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu