Egzozdan Beyaz Duman ve Yoğun Buhar Neden Çıkar?

Otomobillerin egzozundan çıkan dumanın rengi arızanın kaynağı hakkında pek çok bilgi verebilir. Beyaz dumanda bunlardan birisidir. Peki egzozdan beyaz duman neden çıkar. Yoğun buhar çıkmasının sebebi nedir? Bu sorulara yanıt arayacağız.

Bir otomobilin egzozundan çıkan dumanın rengi motorda oluşan arızanın sebebi hakkında bilgi verir. Örneğin siyah renkli egzoz gazı zengin veya fakir karışıma, mavi renkli duman motor yağ yaktığına işarettir. Beyaz duman ise motor yanma odasına su karıştığının göstergesidir. Motor içerisine su girmesi ciddi bir sorunun habercisidir. Çünkü su kolay kolay buraya karışamaz. Her ne surette olursa olsun bu sorunun çözümünün en ucuzu bile pahalı tamiratlar arasında yer alır.

Ancak şu unutulmamalıdır. Kışın soğuk havalarda motor ısınana kadar egzozdan beyaz duman çıkması normaldir. Çünkü duran arabanın egzozu donar ve içerisinde buz molekülleri oluşur. Araba çalıştıktan sonra sıcak egzoz gazına maruz kalınca buz molekülleri çözülmeye başlar. Egzoz borusu ısındıkça buz molekülü de kalmaz. Yani kış aylarında motor soğukken 10 dakika kadar bir süre beyaz duman çıkması çok normaldir. Ancak motor ısınmasına rağmen beyaz egzoz dumanı çıkmaya devam ediyorsa bu yanma odasına su girdiğini gösterir. Peki ya yanma odasına su neden girer?

Yanma Odasına Su Girmesinin Sebepleri

1- Üst Kapak Contasının Yanması

Motor bloğu iki parçadan oluşur. Bunar pistonlar ve karank milinin bulunduğu ana blok diğer ise eksantrik mili, bujiler ve subapların bulunduğu üst kapaktır. Bu ikisi arasında sızdırmazlığı sağlayan parçaya ise silindir kapak contası adı verilir. Aşırı hararet veya zamanla eskime nedeniyle bu conta sızdırabilir. Sonuç olarak motor soğutma suyu yanma odasına sızabilir. Bu da egzozdan beyaz duman çıkmasına neden olacaktır. (Ayrıca Bkz: Üst Kapak Contası Neden Yanar? Yandığı Nasıl Anlaşılır?)

2- Üst Kapak Çatlağı

Motor üst kapağının diğer adı silindir kapağı olarak adlandırılmaktadır. Kapağın içerisinde küçük su kanalları bulunmaktadır. Eğer bu kapakta çatlama meydana gelirse o çatlaktan su motor yanma odasına sızar. Sonuç olarak egzozdan beyaz duman çıkmasına neden olur.

3- Motor Bloğu Çatlağı

Tıpkı üst kapak gibi motor bloğunun içinde de küçük su kanalları bulunur. Burada bir çatlak olması da motor yanma odasına su girmesine neden olacaktır.

Yanma Odasına Su Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın motorunun içine su karışıyorsa bunu hemen fark edersiniz.

1- Egzozdan Yoğun Beyaz Duman Çıkması

Bir tencerede su kaynattığınız zaman beyaz su buharı çıktığını görürsünüz. Eğer yanma odasına su karışırsa aynı durum girer. Sıcaklık nedeniyle buharlaşan su yoğun beyaz dumana neden olur.

2- Gaz Verince Motorda Tekleme Olması

Su yanma odasına girerse buji uçları ıslanacaktır. Bu durumda bujiler doğru ateşleme yapamaz hale gelecektir. Ateşleme sisteminin doğru çalışmadığını en büyük belirtisi özellikle düşük devirlerde gaz verince tekleme olmasıdır.

3- Yakıt Tüketiminin Artması

Motor içerisinde sadece hava ve yakıt karışımının olması gerekmektedir. Suyun hiç bir şekilde orada olmaması gerekiyor. Eğer su girerse bu oran bozulacaktır. Yukarıda saydıklarımızla beraber son zamanlar aracınız fazla yakmaya başladıysa, yanma odasına su sızıyor olabilir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Buhar kesilmiyor eksoz dan ama su eksiltme yok. Mavi duman yok sadece kışın sürekli buhar çıkarıyor. Ve su atıyor ama su eksiltme yok tekleme yok. Sizce sebeb

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu