Lastik Sibobu Değişimi Ne Kadar? Çelik Sibop Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Her otomobilde mutlaka sibop bulunur. Peki ya sibop değişimi ne kadar? Lastik sibobu fiyatı ne kadardır? Çelik sibop fiyatı ne kadar? Sibop değiştirme işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için çelik veya kauçuk lastik sibopu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Çok eskilerde otomobillerin lastikleri sert kauçuktan yapılıyordu. 1930’lu yıllardan itibaren şamyel kullanılmaya başlandı. Şamyel çok basitti. Lastiğin içinde konulan şişirilebilen yuvarlak bir balon olan şamyel lastiklerin içinde hava tutmaya başladı. Böylece arabaların titreşimleri azalmış oldu. 1970’li yıllardan itibaren ise şamyel kalkıp hava direk olarak lastiğin içine basılmaya başladı. Buna tubeless yani tüpsüz lastik adı verildi. İster şamyelli olsun isterse tubeless ikisinin de içinde hava bulunuyordu ve bu havayı lastiğin içine basmak için bir delik olması gerekiyor. Bu delik içerdeki havayı dışarı bırakmayacak ama özel aparat yardımıyla içine hava almasına izin vermeliydi. İşte lastiğin içine hava basılabilen bu parçaya sibop adı verilir. Eski şamyellerde sibop birleşik olduğu için değiştirilemezdi. Ancak dublex lastiklerde ayrı bulunduğundan değiştirilebilir.

Bir lastiğin hava kaçırmasının sebepleri arasında patlaması, jant kenarlarından kaçırması veya siboplardan kaçırması gösterilebilir. Lastik sibopunu değiştirmek çok pahalı bir işlem değildir. Uzman her yıl mutlaka sibopların değiştirilmesini önerirler. Sürücüler de araçlarının yazlık-kışlık lastik değişimleri sırasında sibopları da değiştirirler. Bana göre her lastik değişim sezonunda değiştirilmesi sizin faydanıza olacaktır. Çünkü siboplar hava kaçırıyor ve aracınızın lastiklerinin havasının inmesine neden oluyor. Ayrıca sibop iğnesi de bir kaç defa kullanıldıktan sonra arızalanıyor ve hava kaçırmasına neden oluyor.

Lastik Sibobu Ne Kadara Değiştirilir?

Şimdi size bir sır vermek istiyorum. 2022 yılı için kauçuk sibop fiyatları toptan olarak 2.5 lira gibi çok ucuz bir fiyata satılmaktadır. Çelik siboplar ise toptancıda  10 liradan satılıyor. Ancak oto lastikçiler bunları çok yüksek fiyattan satıyorlar. Kauçuk sibop değişimi lastik başına 25 lira, dört lastik için 100 lira alıyorlar. Çelik sibop için ise dört lastik için 150 lira para alıyorlar. Eğer bu kadar para vermek istemiyorsanız bir oto parçacasından lastik değiştirmeye giderken sibopları alırsanız boşuna bu kadar para vermemiş olursunuz. Çünkü lastikçi zaten sökerken sibopları söktüğünden yenisini takmasını rica edersiniz ve sizin ucuza aldığınız sibopları takar.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu