Dünyanın En Pahalı Arabası Hangisi?

Dünyanın En Pahalı Arabası Hangisi? Otomobil sektöründe yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte arabalar dört tekerlek ve bir motor olmaktan çok öteye gitti. Bazıları adeta bir uçak görünümüne ulaşırken bazıları da yüksek hız sınırlarını aşmayı başardı. Hatta bir ev konforunda olan arabalar bile mevcut. Tabi bu arabalara binmenin de bir bedeli var. Dünyaca ünlü otomobil firmaları aynı anda sundukları güç, hız ve konfor için yüksek miktarlar talep ediyor.

Otomobil tutkunlarının yakından takip ettiği ve dudak uçuklatan fiyatlara sahip olan bu arabalara çok sık rastlamak mümkün değil. Çünkü bir çoğu tahmin edilenden çok daha yüksek fiyatlara alıcılarıyla buluşuyor. Genellikle reklam, dergi ya da haberlerde rastladığımız bu arabalar milyonerlerin garajını süslerken bazılarını da ancak filmlerde görüyoruz. Kısacası adım başı bu arabalara rastlamak oldukça güç. Hem tasarımları hem de fiyatlarıyla dikkat çeken bu arabalara gelin hep birlikte daha yakından bir göz atalım.

Dünyanın En Pahalı Arabası
Dünyanın En Pahalı Arabası

Dünyanın En Pahalı Araba Markası

Dünyanın en pahalı araba markası denildiğinde akla genellikle bir kaç marka gelir. Bu markaların ürettikleri arabalar birbiriyle yarışır cinstedir. Genellikle hepsi yüksek fiyatlarla alıcılarıyla buluşurken onlara sahip olmak da tahmin edildiği kadar kolay değildir. Yani ‘’gidip bir galeriden aracı göreyim ve satın alayım’’ demek bu arabalara sahip olmak için yetersizdir. Pek çoğu hatrı sayılı müşteriler tarafından sipariş yoluyla hazırlanır. Yeterli bütçeniz varsa araba aramanıza gerek yoktur, araba mutlaka sizi bulur.

Pahalı arabalar hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra gelin hangi markalar araçlarını yüksek fiyatlarla satışa sunuyor bir bakalım. Gençliğimizden beri pahalı araba algısını bizlerde oluşturan Bugatti, Rolls Royce ve Pagani gibi markalar ürettikleri sınırlı sayıda otomobil ve onların dudak uçuklatan fiyatlarıyla biliniyor. Elbette ki bu markalara farklı örnekler vermek mevcut. Ancak fiyat listelerini incelediğimizde bu üç markada neredeyse uygun fiyatlı otomobil bulmak imkansız. Bu yüzden dünyanın en pahalı arabaları denildiğinde Bugatti, Rolls Royce ve Pagani başı çekiyor.

En Pahalı Araba Fiyatları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dünyada satışa sunulan en pahalı arabaların Bugatti, Rolls Royce ve Pagani marka olduğunu görüyoruz. Ancak onlara eşlik eden ve sınırlı sayıda ürettikleri modellerle listede yer almaya hak kazanan farklı markalar da mevcut. Bu markaları, ürettikleri modelleri ve fiyatlarını aşağıdaki listeden kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

Rolls Royce Boat Tail

Tüm zamanların en pahalı Rolls Royce modeli olarak karşımıza çıkan Boat Tail, tam 28 milyon dolarlık fiyatıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Söz konusu bu model ilk olarak 2021 yılında tanıtıldı ve fiyatıyla yeni bir rekora imza attı. Dört yıllık bir geliştirme sürecinin ardından yalnızca 3 adet üretileceği bilgisinden sonra araba sahiplerinin kim olacağı ise merakla bekleniyor. Şimdilik dünyanın en pahalı arabası unvanını elinde bulunduran bu model otomobil tutkunlarının hayallerini süslemeye devam edecek gibi görünüyor.

Bugatti La Voiture Noire

Dünyanın en pahalı, en lüks ya da en eşsiz arabası diye bir liste yapılıyorsa ilk sıralarda mutlaka Bugatti La Voiture Noire yer almalı. Çünkü Bugatti tarafından tasarlanan bu arabadan yalnızca 1 adet üretildi. Yaklaşık 19 milyon dolarlık bir fiyat ile tanıtılan bu araç 2019 yılında adeta bir servet değerindeydi. Satışa sunulduğu ilk zamanlarda sahibinin kim olduğu bir hayli merak edilmiş, gözler milyoner iş adamlarına çevrilmişti. Ancak sonradan ortaya atılan bir haber bu lüks aracın Cristiano Ronaldo tarafından satın alındığını ortaya çıkardı. Dünyaca ünlü futbol yıldızı, eşi benzeri olmayan bu aracın artık yeni sahibi.

Pagani Zonda HP Barchetta

 Pagani markası pek fazla bilinmese de Ferrari ve Lamborghini’ye rakip olarak ortaya çıkan bir marka. Yani anlaşılacağı üzere güç, hız ve fiyat konusunda diğer dünya markalarıyla yarışıyor. Markanın, dünyanın en pahalı otomobili listesinde ilk sıralarda yer alan modeli ise Zonda HP Barchetta. Bu modelden yalnızca 3 adet üretilmiş ve bir tanesini markanın sahibinin olmuş bile. 17 milyon dolarlık fiyatıyla geriye kalan 2 tanesinin kimde olduğu ise hala bilinmiyor.

Rolls Royce Sweptail

 Listede yine bir Rolls Royce ile karşı karşıyayız. Rolls Royce, 2017 yılında satışa sunduğu Sweptail modeli  o dönemin en pahalı arabası unvanını almaya hak kazanmıştı. Her ne kadar 2022 yılına geldiğimizde farklı marka ve modeller bu unvanı Sweptail’in elinden alsa da yaklaşık 13 milyon dolarlık fiyatıyla hala dünyanın en pahalı arabaları arasında yer alıyor.

Bugatti Centodienci

 2019’un Ağustos ayında tanıtılan bu model, Bugatti’nin 110. yaşı sebebiyle yalnızca 10 adet olacak şekilde üretildi. Bir nevi markanın yaş günü kutlaması amacıyla piyasaya sürülen bu modelin değeri yaklaşık 9 milyon dolar. Bu rakam da dünyanın en pahalı arabaları listesine girmek için oldukça yeterli.

Mercedes – Benz Maybach Exelero

Mercedes’in klasik tasarımından izler taşıyan bu araba aynı zamanda şık bir tasarıma da sahip. Yalnızca bir adet üretilen ve 2005 yılında tanıtılan Maybach Exelero, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen dünyanın en pahalı arabaları arasında yer alıyor. Yaklaşık 8 milyon dolarlık değeri ve yüksek performans verileri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu arabanın ulaşabildiği maksimum hız ise 350 km/s.

Pagani Huayra Imola

 Listede yer alan Pagani’nin bir diğer modeli olan Huayra Imola, yalnızca 5 adet üretilen ve 5.5 milyon dolarlık satış fiyatına sahip olan eşsiz ve güçlü bir araba. Araba yarışlarında pistte kullanılmak üzere piyasaya sürülen bu model, hız ve performansıyla ön plana çıkıyor.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu