Trend

Dünyanın En Hızlı Arabası Hangisi?

Dünyanın en hızlı arabalarını bu yazımızda inceliyoruz

Dünyanın En Hızlı Arabası her zaman merak konusu olmuştur. Modern arabaların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte herkes en hızlı arabanın peşine düşmüş, hız; kalite ve popülerliğin simgesi haline gelmiştir.

Durum böyle olunca kendini dünyaya kanıtlamak isteyen otomobil devleri en hızlı arabayı piyasaya sürebilmek için yoğun bir rekabete girmiştir. Hem araba yarışlarında hem de günlük kullanımda sokaklarda bir numara haline gelebilmek isteyen markalar, her geçen gün kendilerini geliştirmek adına çalışmalarını sürdürmüşler ve sektöre damga vuracak önemli işlere imza atmışlardır.

Hız, pek çok kişinin araba seçerken üzerinde durduğu önemli bir konudur. Özellikle hız tutkunları, kısa sürede hızlanan ve hızını sürdüren arabaları tercih ederler. Bu yüzden Dünyanın En Hızlı Arabası kendilerinin olsun isterler. Bazıları için konfor önemliyken bazıları içinse güvenlik önemlidir. Bunların hepsinin bir arada bulunması ise mümkün ancak bir o kadar da maliyetlidir.

Dünyanın en hızlı arabaları denildiğinde pek çok kişinin yanlış tahminde bulunduğunu görüyoruz.  Çünkü bu arabaları sokakta gördüğümüz arabalar arasında arıyoruz.

Ancak dünyanın en hızlı arabası unvanına sahip arabalar genellikle yarış için üretilen ve özel pistlerde kullanılan arabalardır. Bu arabalar genellikle rekor denemesi yapmak amacıyla üretilir ve markaların birbirlerine karşı rekabeti söz konusudur.

Çocukluğumuzdan beri dünyanın en hızlı arabası hangisi? sorusuna hep ‘’Ferrari’’ cevabını verdik. Aslında bizim verdiğimiz bu cevap sokaklarda rahatça görebildiğimiz en pahalı arabayı işaret ediyor. Ancak otomobil devlerinin rekor denemeleri için ürettiği modeller ise oldukça farklı.

Bunlara sokaklarda rastlamak pek mümkün değil. Bazılarına bir dergi kapağında rastlarken, bazılarına ise yarış pistlerinde denk geliyoruz. Ancak bazı modellerin, milyonerlerin garanjında yer aldığını da söyleyebiliriz.

Dünyanın En Hızlı Arabası 2022

Otomotiv sektörü için teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu teknolojiyi kullanarak dünyanın en hızlı arabasını üretmek isteyen marka sayısı ise oldukça fazla.

Ürettikleri araçların donanım, konfor ve güvenliklerinin yanı sıra saatte ulaşabildikleri hıza da dikkat çekmek isteyen otomobil devleri, bir numara olabilmek için tüm imkanlarını kullanıyor.

Araba üreticileri hem pistte kendini kanıtlamak hem de hız tutkunlarına satışa sunmak için yüksek hız değerlerine ulaşan araba modelleri geliştiriyorlar.

Bu konuda teknolojinin tüm imkanlarından faydalanan otomobil devlerinin başarılı olduğunu söylemek de mümkün. Günümüzde arabaların ulaştığı hız değerleri oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Hatta bu değerlerin önümüzdeki yıllarda daha da artması muhtemel.

Özellikle spor araba modelleriyle ön plana çıkan otomobil devleri, hız konusunda oldukça başarılı işlere imza atıyor. Bunlardan hangisinin daha hızlı olduğunu söylemek ya da bir model belirtmek ise ne yazık ki pek mümkün değil.

Çünkü yapılan farklı hız testlerinde birinciliğin sürekli el değiştirdiğini söyleyebiliriz. Yine de 2022 yılı için tarafsız testler sonucunda başarısı kanıtlanmış ve birinciliği elden bırakmamış bir araba modeli belirtmemiz gerekirse bu kesinlikle SSC Tuatara olur. Gelin hep birlikte testlerde ön plana çıkmayı başaran Tuatara’yı daha yakından inceleyelim.

SSC Tuatara

Amerikan otomobil üreticisi SSC tarafından üretilen Tuatara modeli, dünyanın en hızlı arabası unvanına sahip. SSC ve Jason Castriota imzalı bu arabanın tasarımı tam 3 yıl sürdü. Üretim sürecinde bazı aksaklıklar meydana gelse de hâlihazırda piyasada 3 tane Tuatara model araç bulunuyor.

2022 yılının sonlarına doğru ise bu sayının 20’nin üzerine çıkması planlanıyor. Dünyanın en hızlı arabası unvanına sahip olmasının nedeni saatte 500 km hıza ulaşabilmesi.İngiliz pilot Oliver Webb tarafından test sürüşüne çıkarılan Tuatara’nın ortalama 508 km/s hıza ulaştığı biliniyor.

SSC Tuatara
Dünyanın En Hızlı Arabası: SSC Tuatara

Her ne kadar hız denilince SSC Tuatara kendisini ön plana çıkartmayı başarsa da rakipleri de azımsanmayacak derecede fazla. İşte SSC Tuatara’nın en hızlı rakipleri…

En Hızlı Arabalar

Dünyanın en hızlı arabası unvanına sahip SSC Tuatara’ya yukarıda yer verdik. Ancak benzer hızlara ulaşabilen bir kaç model daha bulunuyor. Hatta bundan bir kaç sene sonra bu arabaların çoğalacağını öngörmek de mümkün.

Şimdilik ‘’dünyanın en hızlı arabaları’’ arasında yer alan modellerden bahsetmemiz gerekirse aşağıdaki gibi bir liste oluşturabiliriz. Bu araçların sınırlı sayıda üretildiğini ve adım başı sokaklarda görmenin mümkün olmadığını şimdiden belirtelim. Hadi başlayalım. ve dünyanın en hızlı arabası hangisi öğrenelim.

Bugatti Chiron Super Sport 300+

Spor otomobil tutkunlarının en sevdiği araçlardan biri olan Bugatti’nin hız rekorlarını kırabilmek amacıyla ürettiği bu model ilk olarak 2018 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Saatte 480 hız barajını geçmeyi başaran Chiron Super Sport, pist odaklı üretildiği için de oldukça hafif.

Sadece 1970 kilogram ağırlığında üretilen ve 4.7 metre uzunluğunda olan aracın maksimum hızda bile aerodinamik verimlilik ve dengeyi sağladığı da biliniyor.

Dünyanın En Hızlı Arabası
Bugatti Chiron Super Sport 300+

Bugatti Bolide

Bugattinin hız rekorlarını kırması amacıyla ürettiği bir diğer model ise mavi rengiyle akıllara kazınan Bolide modeli. Yalnızca pist için üretilen bu modelin ne yazık ki yollara çıkması yasak.

Henüz geliştirme aşamasında olan ve 2024 yılında teslimata başlanacağı söylenen Bolide, 1240 kg ağırlığında ve yerden yalnızca 995 milimetre yüksek.

Bu haliyle pistlerde yarışmaya hazır olan Bolide’in üretim aşamasında, hız ve ivmeyi arttırabilmek amacıyla titanyum ve karbon fiber malzemelerin kullanıldığı biliniyor.

Bugatti Bolide
Bugatti Bolide

Hennessey Venom F5

Gücünü ‘’Fury’’ lakaplı çift turboşarjlı motorundan alan Venom F5, Amerika menşeili bir model. Amerika otomobil devinin son teknolojiyi kullanarak ürettiği Venom F5 serisi saatte 500 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Ayrıca 1360 kilogram ağırlığında olan bu model, oldukça hafif olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Yaklaşık 3 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından yalnızca 25 adet üretilmesi planlanmış ve oldukça yüksek fiyatlarla alıcılarıyla buluşmuştur.

Hennessey Venom F5
Hennessey Venom F5

Koenigsegg Jesko

İsveç merkezli otomobil firması Koenigsegg’in hız rekorlarını kırması amacıyla ürettiği Jesko modeli, saatte maksimum 531 kilometre hıza çıkarak Bugatti Chiron Super Sport’un rekorunu kırmayı başarmış. Zaten bilindiği üzere Koenigsegg, birbirinden hızlı modeller üretmekle meşhur bir marka. Bu yüzden Bugatti’nin rekorunu kırması pek de şaşılacak bir durum değil.

Koenigsegg Jesko
Koenigsegg Jesko

Hennessey Venom GT

 Bir başka modeline yine listemizde yer verdiğimiz Hennesey’in Venom GT modeli, yine dünyanın en hızlı arabaları arasında yer alıyor. Öyle ki Kennedy Uzay Üssü’ndeki testlerde 434 km/s hıza ulaşmayı başarabilmiş. Bu hız 2022 yılı için aşılabilir bir hız olsa da 2013 yılında dünyanın en hızlı aracı unvanını almak için yeterli bir rakam olarak değerlendiriliyordu.

Hennessey Venom GT
Hennessey Venom GT

Saleen S7 Twin Turbo

 Amerikan otomobil firması Saleen tarafından üretilen bu model, günümüzde popülerliğini yitirmiş olsa da 2006 yılında tasarlanan bir araç için oldukça başarılı. Aradan 15 yıl geçmesine hala efsaneler arasında yer alan S7 Twin Turbo, bu sebeple listede yer alıyor. Yapılan test sürüşlerinde 399 km/s hıza ulaşmayı başarabilen bu model, üretildiği yıla göre oldukça güçlü bir araç olarak kabul ediliyor.

Saleen S7 Twin Turbo
Saleen S7 Twin Turbo

Tesla Roadster

 Listede bir tane de elektrikli araca yer vermek gerek. Son bir kaç yıldır elektirikli araçlarda devrim yaratan Tesla, Roadster modeliyle hız rekorlarını kırmayı planlıyor. İlerleyen zamanlarda daha başarılı işlerin yapılması muhtemel olsa da, 402 km/s hıza ulaşması bir elektrikli araca göre oldukça başarılı kabul ediliyor. Özellikle fütüristik tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Roadster için ilk etapta yalnızca 1000 adet üretilmesi planlanıyor.

Tesla Roadster
Tesla Roadster

Lykan Fenyr Supersport

 Listedeki diğer araçlardan farklı olarak Dubai menşeili olan bu araç W Motors firması tarafından üretilmekte. İlk olarak Dubai Motor Show’da 2015 yılında tanıtılan araç, hem gücü hem de sıra dışı tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Elbette ki tasarımının bu kadar dikkat çekici olmasında Anthony Jannarelly ve Exequiel Di Salvo imzasının bulunması etkili. Yapılan hız testlerinde 400 km/s hıza ulaşabilen bu araca talep ise oldukça fazla.

Lykan Fenyr Supersport
Lykan Fenyr Supersport

McLaren Speedtail

2018 yılında tanıtılan araç 2020 yılında piyasaya sürülmüş ve tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. İngiliz otomobil devi McLaren tarafından tasarlanan bu araba, yüksek hız rekorlarını kırabilmek için geliştirilmiş.

Tasarımında hibrit motor kullanılmış ve yapılan testler sonucunda 403 km/s hıza ulaşmayı başarmış. Aynı zamanda test sonuçlarında aracın 15 saniyede 300 km/s hıza ulaştığı da belirlenmiş. Elde edilen bu değerler aracın hız konusunda ne kadar iddialı olduğunu kanıtlar nitelikte. Öyle ki dünyanın en hızlı arabaları denildiğinde McLaren Speedtail akla gelen arabalar arasında yer alıyor.

McLaren Speedtail
McLaren Speedtail

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu