Araba Ses Sistemleri & Araba Ses Sistemi Fiyatları

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte araç donanımları ve ses sistemleri de gelişme göstermiştir. Araçların mevcut ses sistemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda ekstra bir donanım olarak tercih edilen bu sistemler teknolojiye paralel bir şekilde modern bir özellik kazanmıştır. Müzikseverler için keyifli yolculukların altın anahtarları olarak kabul edilen ses sistemleri farklı model ve özellikleri ile piyasada yer almaktadır.

Bir kaç üniteden oluşan ve normal ses sistemlerinden farklı olarak aracın belirli bölümlerine monte edilen bu sistemler, sesin araç içine eşit bir şekilde dağılabilmesi için önemli görevler üstlenirler. Aracın aküsünden aldıkları enerji ile çalışan ses sistemleri birden fazla hoparlörü çalıştırabilecek güçtedir. Bu hoparlörler aracın farklı yerlerine monte edilir ve araç içerisinde sesin dengeli dağılmasını sağlar.

Oto Ses Sistemleri
Oto Ses Sistemleri

Kapılar, koltuk altları ve araç arkası hoparlörlerin monte edilebileceği elverişli alanlar arasında yer alır. Bu noktada arabanın büyüklüğü ve bu bölümlerin hoparlör kullanımına müsait olması oldukça önemlidir. Bu yüzden her araba için farklı model ve özelliklerdeki ses sistemleri tercih edilir. Araba ve ses sistemlerinin uyumsuzluğu, gürültü kirliliği dahil pek çok olumsuz duruma sebep olabilir. Araca uygun boyutlarda ve kaliteli cihazların tercih edilmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

Araba Ses Sistemi Fiyatları

Araba Ses Sistemi Fiyatları araba modeline göre değişkenlik gösterir. Burada temel alınması gereken asıl nokta arabanın büyüklüğü ve ses sisteminden beklentinin ne olduğudur. Piyasada farklı model ve özelliklerde pek çok araba ses sistemi bulmak mümkündür ancak önemli olan araca uygun bir sistemi tercih etmektir. Bunu göz önünde bulunduran üreticiler, farklı ihtiyaçları karşılayabilmek adına ürün çeşitliliğini sağlamaya çalışmaktadır.

Ürün yelpazesinin bu denli geniş olması, ses sistemi fiyatlarının da değişkenlik göstermesine sebep olmuştur. Örneğin; 300 TL’ye hoparlör satın alınabiliyorken  50.000 TL’ye araba ses sistemi oluşturmak mümkündür. Bu noktada araç sahiplerinin ses sisteminden beklentileri ve ses sistemine ayırdıkları bütçe devreye girmektedir. Her bütçe için farklı modellerde hoparlör bulmak mümkündür. Aynı zamanda keyifli yolculukların vazgeçilmezi ses sistemleri ise daha uygun fiyatlarla elde edilebilir.

En İyi Oto Ses Sistemi Markaları

Araba için ses sistemi seçerken mutlaka bilinen ve kaliteli markalara öncelik verilmelidir. Sesin arabanın içerisinde dengeli dağılması, herhangi bir elektrik sıkıntısı yaratmaması ve gürültü kirliliğine sebep olmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle ses sistemi konusunda araç sahipleri aceleci davranmamalı, bütçeleri doğrultusunda kaliteli cihazları tercih etmelidir.

Araba ses sistemleri farklı markalar tarafından farklı özelliklerde üretilmektedir. Bunlar arasında seçim yapmak bazen zor olsa da genellikle kalitesi ile bilinen ve garanti hizmeti sunan markalar kullanılmaktadır. Örneğin; Meridian, Naim, Mark Levinson, Bowers & Wilkins ve Revel en sık tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. Bu markaların ürettiği her bir ürün farklı ihtiyaçlara hizmet etmekte ve ürünleri çeşitlilik göstermektedir.

En Pahalı Araba Ses Sistemleri

Uzun yolculuklardan zevk alan ya da işini araba ile sürdüren pek çok kişi ses sistemi konusunda oldukça dikkatli davranmaktadır. Tercih edecekleri sistemler üzerinde uzun bir süre düşünen araba sahiplerine hak vermemek elde değil. Öyle ki arabalar için tasarlanan bazı ses sistemleri neredeyse yeni bir araba fiyatına satışa sunuluyor. İşte müzikseverlerin tercih ettiği en pahalı ses sistemleri:

Bose Corporation

Adını kurucusu Amar Bose’dan alan bu marka 1964 yılında Amerika’da kurulmuştur. Ses mühendisi olarak adını duyurmayı başaran Amar Bose, tasarladığı ürünlerle otomotiv sektörünün aranılan markalarından biri haline gelmiştir. Günümüzde Audi, Nissan, Cadillac, Chevrolet ve Porsche gibi markalar Bose ses sistemine sahiptir.

Burmester Audiosystem

Avusturyalı müzisyen Dieteter Burmester tarafından 1977 yılında kurulan bu marka günümüzde yalnızca üç araba için ses sistemi üretmektedir. Bu arabalar Mercedes-Benz, Bugatti ve Porsche’dir.

Meridian Audio

Gerçeğe yakın ses kalitesi ile kullanıcılarına büyük bir keyif sunan Meridian Audio, İngiliz asıllı bir markadır. Genellikle Jaguar ve Land Rover markalı araçlarda rastladığımız bu marka dolu ve derin bas sistemleri ile dikkat çekmektedir.

Bang & Olufsen

1925 yılında Danimarka merkezli olan kurulan bu marka genellikle Aston Martin ve Audi marka araçlarla çalışmaktadır. Kullanıcılarına üst düzey bir kalite sunmayı amaçlayan Bang & Olufsen 1920 watt güç sağlayan bir sisteme sahip.

The Bespoke Audio

Dünyanın en pahalı otomobillerinden biri olan Rolls Royce’un tercih ettiği The Bespoke Audio başarısını kanıtlamış durumda. Öyle ki Rolls Royce ile birlikte ortaklaşa üretim bile gerçekleştirmeyi başarmış ender markalardan.

En İyi Oto Hoparlör Markaları

Müzik dinlemek sağlıklı bir psikoloji üzerinde etkiliyken aynı zamanda oldukça keyif verici bir aktivitedir. Uzun yolculuklarda arabada müzik dinlemenin keyfi ise bambaşkadır. Bu nedenle müzikseverler kendilerine yol arkadaşlığı yapması için tercihlerini iyi bir hoparlör ve ses sisteminden yana yaparlar. En sık tercih edilen ve kalitesi ile adından sıklıkla söz ettiren hoparlör markaları ise şu şekildedir:

Kenwood S1656G

En iyi ve en kullanışlı hoparlör markalarından biri olan Kenwood’un bu modeli maksimum 300 watt gücünde çalışmaktadır. Kullanıcılar tarafından tam not alan ürün, kolay kurulumu sayesinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Infinity Harman Primus PR5012IS

Tam bir fiyat performans ürünü olarak nitelendirilen bu ürün yüksek ses kalitesi ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda 120 watt gücünde çalışıyor ve 2 adet hoparlörüyle kullanıcılara teslim ediliyor.

Sony XSFB1730

Yeni nesil hoparlör seçeneklerinden biri olan Sony XSFB1730, şık tasarımı ile kullanıcıların en sık tercih ettiği ürünlerden bir tanesi. Aynı zamanda araç içerisinde gömme şeklinde konumlandırılabilen bu ürün, rakip markalar arasında uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor.

VrPro Dokuz Parça Hoparlör Seti Wr402

Müzik keyfini maksimum seviyede yaşamak isteyenler için tasarlanan bu ürün tam 9 parçadan oluşuyor. Aracın tamamında sesin dengeli bir şekilde dağılmasını sağlayan Wr402 hoparlör setinin kurulumu da son derece pratik.

Pioneer Ts-A6970F

Oto ses sistemlerinde en çok tercih edilen markalardan biri olan Pioneer, bu modeliyle tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış gibi görünüyor. Yüksek ses hassasiyeti ve Car Sound Fit uygulamasıyla sık tercih edilen hoparlör modellerinden birisi haline gelmesiyle birlikte popülerliğini her geçen gün arttırıyor.

Alpine SXE-6925S

Net bass teknolojisi ile sürüş keyfini doruklara çıkaran Alpine SXE-6925S, 6 cm ve 9 cm olmak üzere iki farklı hoparlör ile birlikte kullanıma sunuluyor.

Roadstar RDH-M200PRO

Gömme montaj özelliği ile araç sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen bu model, hem uygun fiyatı hem de şık görüntüsü ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Roadstar RDH-M200PRO, modifiye ile ilgilenenler için de güzel bir alternatif oluşturmasıyla biliniyor.

Cerwin Vega! St65c

400 watt maksimum güç sağlayan bu ürün, en sevilen ve en çok tercih edilen modellerden bir tanesi. Araç içerisinde yüksek duyarlılık özelliği ile ön plana çıkması sebebiyle de müzikseverler tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu