Lastik Hız Endeksi Nedir? 2022 Yük Ve Hız Endeksi Tablosu

Lastik hız endeksi, araç kullanan kişilerin, araç lastikleri hakkında sahip olması gereken bilgilerden biridir. Araçlarınız için lastik satın alırken, mutlaka bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Lastiklerinizin güvenli sürüş için hazır ve kullanılabilir durumda olması şarttır. Araç kullanıcıları, aracın her türlü bilgisine vakıf olamasa da lastikler hakkında bazı şeyler bilirler.

Lastik hız endeksi

Lastik hız endeksi sürücülerin sıklıkla karşılaştığı kavramlardan biridir. Araçların güvenle kullanılabilmesi için önemli detaylardan biri olan lastik hız endeksleri, birçok sürücü tarafından maalesef ki dikkate alınmamaktadır. Sevdikleriniz ve kendiniz için, rahat ve güvenli bir sürüş keyfi istiyorsanız, aracınıza uygun en doğru hız endeksine sahip lastiklerin kullanılması çok önemlidir.

Araç hız endeksi
Araç hız endeksi

Doğru lastik seçimi kadar bu lastiklerin hız endeksinin de aracınızın azami çıkabileceği hızının üzerinde olması gerekir. Böylelikle hem yakıttan tasarruf eder hem de, çok daha sağlam bir yol tutuşu sağlayabilirsiniz.

Araçlarda kullanılan lastiklerin görünenin aksine çok fazla detayı bulunur. Radyal yapı, lastiğin genişliği (milimetre cinsi), jant yüksekliği(inç olarak), yük endeksi ve lastik hız endeksi gibi bilgilerin, lastiklerinizin yanak bölümünde yer aldığı bilinir.

Çoğu kez, bu bilgiler lastiklerinizin yanak kısmında, rakamlarla ile ya da harfler ile sembolize edilir.  Bunları hemen her gün gören sürücüler ne anlama geldiklerini bilmeyebilir.

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik hız endeksi nedir sorusu önemli. Bu soruyu çoğu şoförün farkında olmadığı ama lastik üzerinde belli sembollerle gösterilen lastik hız endeksini daha detaylı bir biçimde inceleyelim. Araçlarınızın güvenli sürüşü için önemli bir lastik özelliği olan hız endeksi, lastik üzerindeki harf ve rakamlardan anlaşılabilir.

Araçta kullanılan bir lastiğin, doğru belirlenmiş bir basınç ayarı ve yük kapasitesinde kullanıldığında, varabileceği maksimum hız değerine lastik hız endeksi denir. Bu değerlerin belli bir tabloda gösterildiğini ve bu tablonun her yerde aynı olduğunu, evrensel olduğunu da belirtelim.

Lastik hız endeksi dendiğinde, bazı sürücülerin kafası karışabilir aslında, bu kavram, tam anlamıyla bu lastiği kullanıyorsanız, belirtilen hızın üzerine çıkmamanız can güvenliğiniz ve lastiklerinizin çok daha uzun ömürlü kullanımı açısından önemlidir.

Aracınızdan alabileceğiniz verimin en üst düzeyde olmasını istiyorsanız bu değer tablosuna ve kullandığınız otomobile en uygun lastiği kullanmanız gerekir. Güvenli sürüş için de bu şarttır. Lastiklerin yanak kısmında yer alan bu değerleri, kodlanmış bir biçimde görebilirsiniz.

Hız endeksi tablosu her ülkede ortak olarak kullanılır.  Lastiklerinizin üzerinde bazı harfler bulunur. Bu harflerin uluslararası kısaltmalarda ne anlama geldiğini bilirseniz bu kodlamaları daha rahat okuyabilirsiniz.

Lastik üzerinde V, Q, S, T, R gibi harfleri gördüğünüzde lastik hız endeksinden bahsedildiğini anlayabilirsiniz. Lastik hız kodları A1 ile başlayarak A8’e kadar devem eder. Bu sıralamadan sonra B harfine geçilir ve bu diziliş Y harfine kadar sürer.

Aracınız için ideal lastik seçimi, genellikle satın aldığınız da edindiğiniz kullanma kılavuzu, ya da belgeler içinden çıkabilir. Araca en uygun lastiği kullandığınız takdirde, daha güvenli ve konforlu yolculuklara çıkarsınız.

Lastik Yük Ve Hız Endeksi

Lastik yük ve hız endeksi tablosu, uluslararası bir biçimde kabul görmüş, evrensel bir tablodur.  Lastik yük ve hız endeks sayıları birbiri ile ilgilidir. Aralarındaki bağlantı da yük endeksinin tanımında gizlidir.

Hız endeksinin bize vermiş olduğu bir hız aralığında taşınabilecek en fazla yük sınırını gösteren sayıya lastik yük endeksi diyoruz. Bu iki kavram birbiriyle bağlantılıdır.

Bazı lastiklerin üzerinde de herhangi bir hız ya da yük göstergesi görmeyebilirsiniz. Radyal lastikler olarak bilinen bu lastikler saatte 100 kilometreye kadar hız yapabilirler. Belli bir hızda giden aracın lastiklerinin en fazla taşıyabileceği yük miktarı lastik yük endeksine bağlıdır.

Gelişen teknoloji ile birlikte, otomobil ve araç sektörü, yüksek donanımlı birçok araç modeline kavuştu. Elbette bu, yetenekli araçların önemi de çok büyüktür ancak, aslında bir araç için kullanılan lastikler her şeyden çok daha önemlidir.

Çünkü aracınızı ayakta tutan en önemli parça lastikleridir. Kazalara yol açmadan, sağlıklı bir yolculuk için, aracınıza en uygun lastikleri tercih ediniz ve belirtilen lastik yük endeksi aralıklarına mutlaka uyunuz.

Otomobiliniz için en uygun lastikleri seçmek amacıyla, lastiklerin yanak kısmında yer alan kodlamalardan yararlanabilirsiniz. Bu kodlama tablosu dünyanın her yerinde aynı olarak kullanılmaktadır.

Lastik Hız ve Yük Endeksi Tablosu

Lastik hız ve yük endeksi tablosu yardımıyla araçta kullanılabilecek lastiklerle azami ne kadar ağırlık taşınabileceğini bulmaya çalışırız. Bu iki değer birbiri ile ilişkili olarak belirlenir. Aracınızın kullandığı lastiklerle taşıyabileceği azami yük oranını bulmak oldukça kolaydır.

Kısa bir örnek verelim; lastiklerinizin üzerinde yer alan rakam ve harf kombinasyonlarını doğru bir biçimde okumanız gerekir. Örneğin, 195/55R 16 87 V şeklindeki bir kod, ilk etapta size yabancı gelebilir. Bu kombinasyonun yeri, lastiklerinizin dışa doğru bakan yanak kısımlarıdır. Burada gördüğünüz V harfinin önündeki 87 sayısı, aracınızın lastik yük endeksidir.

Bu sayı sizi lastik hız ve yük endeksi tablosuna götürecektir. Bu tablo dünyanın her yerinde kabul gören, evrensel bir tablodur. Tabloda 87 sayısının karşısında gördüğünüz değer, aracınızın taşıyabileceği maksimum yük kapasitesidir. Lastiklerinizi kontrol ederek, burada yer alan sayıları okuyarak, tablodan yararlanıp, azami yük sınırını kendiniz de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Lastik yük ve hız endeksleri, kullanmış olduğunuz aracın üretiminde belirlenir. Daha sonra bunu kullanan kişilerin kolayca öğrenebilmesi içinde lastiklerin üzerine basılır. Buradaki bilgileri doğru okuduğunuz takdirde araçlarınızı yüksek güvenlikli bir sürüş keyfi ile kullanabilirsiniz. Ne olursa olsun bir araç için en uygun lastik tercih edilmeli ve ona göre lastik yük, hız endekslerine uyulmalıdır.

Lastik Hız Endeksi Farklı Olursa Ne Olur?

Lastik hız endeksi farklı olursa ne olur, aracıma farklı bir lastik takmak zorunda kaldım, zararı olur mu tarzında soruları otomobil forumlarında sıklıkla görebilirsiniz. Bu durum çoğu yerde cezai durumlara bile yol açabilirken, çoğu kez de oldukça tehlikeli olabilir.

Esasında bu soruya cevap arıyorsak, şunu bilmeliyiz üretilen her aracın özel olarak hız ve yük endeksleri belirlenmiş lastiklerle yola çıkması önerilir. Birçok ülkede, kullanılması gereken lastikten farklı ebatlarda ya da endeks değerlerinin dışında bir lastikle yola çıkmanın yasal olarak cezası bile vardır.

Araç kullanırken, sevdiklerinizin can güvenliği çok önemlidir. Aynı şekilde gün boyu aracınızla yolculuk etmek zorunda kalan siz de güvenli bir yolculuk yapmalısınız. Araç üreticileri de bu sebeple her zaman araç için özellikle belirtilmiş olan hız ve yük endekslerindeki lastiklerin kullanılmasını önerir.

Araçlarınızı satın aldığınızda, size verilen belgelerde hangi lastik hız endeksine ve yük endeksine sahip ürünleri kullanabileceğiniz belirtilir. Bunları öğrendikten sonra en uygun lastikleri tercih ederek, düzenli bir biçimde bakımlarını yaptırarak yola çıkabilirsiniz. Aracınıza uymayan lastiklerin kullanılması, mecburiyet durumlarında dahi önerilmez.

Zira can güvenliğiniz her şeyden daha önemlidir. Birçok kullanıcı, lastiklerinin üzerinde yer alan, yük hız endeks kodları okumayı bilmeyebilir. Araç lastikleri aracınızın en can alıcı aksamlarından biridir. Belirlenen şartların ve özelliklerin dışına çıkılmadan kullanılmaları çok önemlidir.

Araç alışverişi yaptığınız yerlerden, lastik bilgilerinizi okumayı mutlaka öğreniniz. Dünyanın her yerinde geçerli olan lastik yük ve hız endekslerinin üzerine çıkmadan yolculuk yapınız. 

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu