Taksi Plakası Nedir? Fiyatı Nedir? Nasıl Alınır?

Mevzuat gereğince taksimetre takılarak yolcu taşımacılığı yapan sarı taksilerin sahip olduğu ticari plakalara taksi plakası denilmektedir. Taksi plakası belirli şartlar ve fiyatlar dâhilinde alınabilmektedir. Ticari taksi plakaları uzun yıllardır ülkemizde yatırım amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Ticari Taksi Plakası
Ticari Taksi Plakası

Ticari Plakalı Araçlar

Günlük nakit giriş sirkülasyonu yüksek olan taksicilik mesleğinde kazanılan maddi kazanç yatırım yapılan masrafı kısa sürede karışlar. Satın alınan ticari plakalar gün geçtikçe değerlenir bu nedenle oldukça iyi bir yatırım alanıdır. Taksi plakalarının bu denli pahalı olmasındaki sebep yatırım aracı olarak kullanılmasından kaynaklıdır. Ticari taksi plakaları sahiplerine yüzde yüz kar elde etmelerini sağlar.

Ticari Taksi Plakası Satın Almak

Ticari taksi plakası satın alıp işletmek de yüksek gelir sağlayan yatırımlar arasındadır. Bu nedenle farklı meslek dallarında çalışmakta olup yatırım yapmak isteyen kişiler için ideal yatırımlardan biridir. Taksi plakası satın alınarak aylık ya da yıllık işletme kiralaması da yapılabilmektedir. Böylece yatırımcılar hiçbir iş yapmadan düzenli olarak yüksek gelir sağlamış olurlar. Taksi plakası satın alacak kişilerin genel maliyet hesaplamasında düşünmesi ve hesaplaması gereken faktörler ise şu şekildedir;

 • Aracın fiyatı
 • Plakanın fiyatı
 • Taksi durağına verilen günlü fiyat
 • Aracın yıllık trafik sigortası ve kasko bedeli
 • Aracın yıllık bakımı
 • Motorlu taşıtlar vergisi ve Muayene giderleri
 • Günlük tüketilen yakıt tüketimi miktarı
 • Şoförlü ise ödenecek olan ücret miktarı
 • Aracın aylık bağ kur bedeli

Ticari Taksi Plaka Fiyatı Nedir?

Taksilerde plaka alım ücretleri her yıl değişiklik göstermektedir. Hatta yıl içerisinde de fiyat üzerinde değişimler yaşanabilir. Ticari plaka satın alan kişiler durak işletme yetkisine de sahip olurlar. Bu nedenle taksi plakaları satılık, kiralık ve sahibinden gibi konularda fiyat bazında oldukça değişkenlik gösterir. Araç ile birlikte satılan taksi plakaları araçların modeline ve plakanın iline bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Araç ile satılan taksi plaklarında fiyat belirleyici etkenlerden en önemlisi araç model yılıdır. Model yılı yeni ve kilometre sayısı düşük olan araçlar daha yüksek fiyatlarda olmaktadır. Ticari plaka araç dahil olmak üzere 2023 yılı başında 6 milyon 500 bin Türk lirasına kadar çıkış gösterebilmektedir.

Burada da fiyatı etkileyen nokta taksinin bağlı olduğu durağın merkezi konumu ve yoğunluğuna bağlı oranda değişiklik göstermektedir. Verilen fiyatlar değişkenlik göstermek ile beraber özellikle şehirlerarası taksi plaka fiyatlarında büyük oranda farklılar bulunmaktadır. Örneğin 2023 güncel verilere göre Adana ilinde sadece taksi plakası fiyatı 300 bin Türk lirasından başlarken, Ankara da 3 milyon 400 bin, Antalya da 4 milyon ve Eskişehir de 1 milyon 800 bin Türk lirasından başlamaktadır. Bu nedenle arz ve talep oranına göre taksi plaka fiyatları değişkenlik gösterir. Aşağıdaki adresten güncel fiyatları takip edebilirsiniz;

https://www.kaletaksi.com/plakalar/81-il-taksi-plakasi

 

Taksi Plakası Nasıl Alınır?

Ticari plaka alabilmek için bazı resmi evrakların hazırlanarak Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne başvurulması gereklidir. Taksi plakası alabilmek için B sınıfı sürücü belgesine sahip olunması, temiz adli sicil kaydına sahip olunması ve sürücünün oda kaydının bulunması gereklidir. Bunların dışında taksi plakası almak için gereken belge ayrıntılar ise şu şekildedir?

 • Toplu taşıma hizmetlerinden alınacak olan başvuru formu
 • Motorlu araç tescil ve trafik belgesi aslı
 • Adli sicil kaydı
 • Kimlik fotokopisi
 • B sınıfı ehliyet
 • Şoförler odasına kayıtlı olduğunu gösteren belge
 • İkametgâh belgesi

Tüm belgeler hazırlanarak Toplu ulaşım hizmetleri müdürlüğüne başvuru yapılır. Başvuru sonrasında müdürlükten onay için haber beklenir.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu