Bagaj Amortisörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bagaj amortisörü bir bagaj kapağının en önemli parçalarından bir tanesidir. Peki ya patlak bagaj amortisörü değişimi nasıl yapılır? Bagaj amortisörü fiyatı ne kadardır? Amortisör nasıl değiştirilir? Bagaj amortisörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca bagaj amortisörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Başta hatchback araçlar olmak üzere günümüzde her otomobilde yay yerine amortisör kullanılmaktadır. Amortisör hidrolik basıncın gücüyle çalışan bir sistemdir. Bagaj amortisörü bagaj kaldırıldığı zaman kapağın yukarıda kalmasını sağlamaktır. Bir bagajda genel olarak iki tane amortisör bulunmaktadır.

Bagaj amortisörü arızası belirtisi çok basittir. Bagajı kaldırdığınız zaman kendi kendine aşağıya iniyorsa amortisör arızalı demektir. Çünkü içindeki valfler artık sızdırıyor ve kapağı taşıyacak gücü oluşturamıyor demektir.

Bagaj Amortisörü Ne Kadara Değiştirilir?

Bu çok basit bir işlemdir ve sizde rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle aracınıza uygun amortisörleri almaktır. Ardından genelde 11 numara lokma ile eski amortisörleri sökün ve yenilerini yerine takın. Bagaj amortisörü fiyatı 2022 yılı için 50 ile 150 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise en fazla 50 lira işçilik ücreti karşılığında kolaylıkla değiştirecektir. Kısaca 2022 yılı için bagaj amortisörü değişimi maliyeti 100 ile 250 lira arasında değişecektir.

Günümüzde üretilen bazı araçların bagajları otomatiktir. Bu bagajlar bir düğmeye basarak kapağı otomatik olarak açıp kapatmaya yarar. Eğer sizin aracınızda da elektrikli bagaj varsa ve amortisörü bozulduysa çok daha pahalı bir değişim maliyeti olacaktır. Çünkü bazı modellerin örneğin Citroen ve Peugeot gibi markaların amortisörleri içinde motor bulunmaktadır. Bu arıza yaparsa çok pahalı fiyata sahiptir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu