Tavan Döşemesi Değişimi Ne Kadar? Sarkmış Tavan Döşemesi Tamiri Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin tavanında döşeme bulunur. Ancak bu zamanla sarkma yapabilir. Bu yazımızda sarkmış tavan döşemesi ne kadara tamir edilir? Tavan döşemesi ne kadara değiştirilir. Tavan döşemesi fiyatı ne kadar? Tavan döşemesi tamiri ve değişimi işçilik ücreti ne kadar?

Otomobillerin tavanı sac metalden yapılmıştır. Ancak bir döşemeyle arabanın içine doğru olan kısmı kaplanır. Çünkü tavan döşemesi olmasaydı araba çok çirkin olurdu. Bu yüzden üreticiler tavan döşemesini yapmışlardır. Bu döşeme arabanın tavanına sabit bir şekilde durmalıdır. Ancak zamanla sarkma yapabilir. Tavan döşemesinin sarkmasının nedeni suyla temas etmesi, zamanla eskimesi nedeniyle yapışkanın özelliğini kaybetmesi, sıcak ve soğuğa maruz kalma gibi şeyler gösterilebilir. Tavan döşemesi sarkma yaptığı zaman sürücüler genelde tamir ettirme yolunu seçerler. Ancak yırtılma gibi durumlar olduğu zaman tamir edilmeden değiştirilmesi gerekecektir. Tavan döşemesinin sarkması arabanın kozmetik görüntüsünü kötü yönde etkiler. Ayrıca aracınızı satarken sarkmış tavan döşemesi olan arabayı kimse almak istemez. Benim de başıma bir kaç defa tavan sarkması geldi. Hem değiştirdiğim hem de tamir ettirdiğim oldu.

Tavan Döşemesi Tamiri Ne Kadar?

Eğer aracınızın tavanında sarkma varsa öncelikle tamir ettirme yolunu seçebilirsiniz. Çünkü yeni tavan döşemeleri çok pahalıdır. Biz şimdi tamiri hakkında bilgi verelim. eğer aracınızın tavan döşemesi sarkma yaptıysa öncelikle yırtık olmadığından emin olun. Çünkü yırtık varsa tamir edilse bile oradan yine zamanla sarkma yapıyor. Döşeme ve kaporta ustaları aracınızın tavan döşemesini söker. Ancak bu çoğu araba için kolay bir işlem değildir. Çünkü tutacaklar, tavan lambası, varsa tavan airbagleri düzgün bir şekilde sökülür. Ardından tavan döşemesi çıkartılır. Temizlenip kurutulduktan sonra yapıştırıcıyla tekrardan döşeme havuzuna yapıştırılır. Son olarak sökülen şeyler geri takılır. Bu işlem için sanayide ustalar 300 ile 750 lira arasında bir işçilik ücreti talep ederler.

Tavan Döşemesi Değişimi Ne Kadar?

Bazı tavan döşemeleri bir plastik havuza bitişiktir ve sarkma yapmadan yerinden çıkabilir. bu durumda değiştirilmesi gerekir. Ayrıca tavan döşemesinde yırtık varsa yine değiştirmeniz gerekir. Bu pahalı bir yoldur. Çünkü örneğin parçası en ucuz olarak bildiğimiz Tofaş’ın bile tavan döşemesi 2022 yılı için 800 liradan başlıyor. Örneğin Mazda 626’nın tavan döşemesi şuan 2 bin liraya satılıyor. Bu böyle uzar gider. Aracınız ne kadar pahalıysa fiyatta o kadar çok artıyor. Mesela bir Audi A3’ün tavan döşemesi için 6 bin 500 lira para istiyorlar. Değiştirilmesi için işçilik ücreti olarak yine 300 ile 1000 lira arasında bir para isteyeceklerdir. Kısaca tavan döşemesi değişimi 2022 yılı için 1100 ile 6 bin 500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu