Stop Farı Tamiri ve Yama Fiyatı Ne Kadar? Tamir Nasıl Yapılır?

Gelin şu sorulara cevap verelim; stop farı tamir fiyatı ne kadardır? Stop farı yama ve tamir ettirme ücreti ne kadar tutar? Ayrıca stop farı tamiri nasıl yapılır?

Stop farı tamiri ve fiyatı 2023 yılı itibari ile makalemizin konusu.  Stop farı yama ve tamir ettirme ücreti ne kadar tutar? Ayrıca stop farı tamiri nasıl yapılır? Kısaca stop farı tamir ve yama maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın stop farı bildiğiniz plastikten yapıldığı için ufak bir darbede bile kırılabilir. Özellikle geri geri giderken veya manevra yaparken stop farını vurup çatlatabilir veya kırabilirsiniz. Kırık stop farı hem çirkin bir görüntü oluşturur hem de aracınızın muayeneden geçmesini engeller.

Çünkü sürüş sırasında görüş engelleyen her şey Tüvtürk muayene istasyonlarında ağır kusur olarak geçmektedir. Mesela aracınızın stop farı kırıldı ve o şekilde biniyorsunuz. Kırık yerden kırmızı görünmesi gerekirken ampulün rengi olan sarı renkte yanacaktır.

Gece sürücüler önündeki arabanın kırmızı farlarını görerek önünde gittiğini algılar. Ancak stop farı kırık bir arabanın arkasında sarı ışık yanacağı için arkanızdan gelen sürücü sizin ona doğru geldiğini düşünebilir. İşin daha kötüsü kaza yapmasına neden olabilirsiniz. Bu sebeple aracınızın stop farı kırıksa muayeneden geçmez ve ağır kusur alır.

Stop farı plastikten yapıldığı için hepsi tamir edilebilir. Ancak bazı araçların stop farını tamir ettirmek yerine yenisini almak daha mantıklıdır.

Örneğin bir Tofaş’ın stop farı camı fiyatı 100 lira civarındadır. Bu durumda tamir ettirmek yerine yenisini almak daha mantıklıdır. Ayrıca tamir fiyatı ve yenisinin ücreti hemen hemen aynıya denk geliyorsa yenisini takmak daha faydalıdır.

Ama bazı araçların özellikle tutulmayan modellerin stop farı için çok uçuk rakamlar isteyebiliyorlar. Örneğin bir 1991 model Mazda 626 hatchback’in arka stop farının tanesi 2 bin lira gibi bir paraya satılıyor. Bu durumda tamir ettirmek daha mantıklı olacaktır.

Stop farı tamiri oto sanayilerde genelde 2001 stop, 3001 stop ve 4001 stop gibi önünde rakamlarla yer alır. Ancak böyle dükkan isimleri olması zorunlu değildir.

Stop Farı Yama ve Tamiri Ne Kadara Yapılır?

Aracınızın stop farını tamir ettirmek istediğinizde işi bilen kişi farı yerinden söker. Çatlaksa daha basittir. Ancak kırılıp parçası kaybolduysa daha zor bir işlemdir. Stop farı tamiri süresi ortalama 1 gündür. Sabah bıraktığınız parçayı akşam teslim alabilirsiniz.

Usta önde düzgün bir şekilde kırık yerinden keser ve taşlar. Ardından aracınızın stop farının kalınlığına uygun bir plastik uydurur.

Daha sonra çizgi kalmaması için özel bir jel sürer. Ardından tüm stop farını parlatıp size teslim eder. Tek bir stop farı tamir ve yama ücreti 2023 yılı için 700 ile 1500 lira arasında fiyata yapılmaktadır. Eğer sadece çatlak varsa far çatlak tamiri 400 ile 1000 lira arasında bir ücret alınmaktadır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu