Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tamiri

Otomobillerin ihtiyaç duyduğu elektriği sağlayan parça olan şarj dinamosu (alternatör) arızası nasıl anlaşılır? Alternatör arızası belirtileri nedir?

Bir otomobil çalışmadığı zaman elektrik ihtiyacını aküden sağlar. Ancak aracınızın motorunun çalıştığı andan itibaren akü ile bağlantısı kesilir ve şarj dinamosu (alternatör) devreye girer. Bu dakikadan sonra motor çalıştığı sürece arabanın ve donanımlarının ihtiyacı olan elektrik şarj dinamosu tarafından sağlanır.

Şarj dinamosunun görevi bir otomobil için büyüktür. Çalıştığı süre boyunca aracın elektriksel donanımlarını çalıştırmanın dışında, akünün eksilen şarjını da tamamlar. Bu sebeple alternatör arıza yaparsa hem aracınızın aküsü biter hem de yolda kalırsınız.

Şarj dinamosu arıza yaptığı zaman elektrik gücü, aküden sağlanır. Ancak en sağlam ve yeni akü bile bir otomobili en fazla 1 saat idare edebilir. Bunun sonunda yolda kalırsınız veya aracınızı çalıştıramazsınız.

İlginizi çekebilir :  ” Şarj Dinamosu Değişimi ve Tamiri Ne Kadar

Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Belirtileri

Pek çok kişi şarj dinamosu arızası nasıl anlaşılır diye soru soruyor. Bende size bir çok defa alternatör arızası yaşadığım için arıza belirtileri hakkında bilgi vereceğim.

1- Akü Lambasının Yanması

Aracınızın motorunu çalıştırmadan önce kontak anahtarını bir tur çevirdiğinizde akü lambasının yanması gerekir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü işaretinin sönmesi gerekir. Bu şarj dinamosunun devreye girdiğini ve akü ile olan bağlantısını kestiğini gösterir. Eğer motor çalışmasına rağmen akü lambası yanıyorsa şarj dinamosunda bir arıza vardır demektir. Şarj dinamosu şarj etmiyor anlamına gelir.

2- Arabanın Yolda Kalması

Alternatör arıza yaptığı zaman aracınızla yolda seyir halindeyken akü lambasının yandığını görmenize rağmen devam ederseniz akünün enerjisi bir noktada biter. Bu da sonuç olarak yolda kalmanıza neden olacaktır.

3- Farların Bir Yanıp Sönmesi veya Işığının Azalması

Şarj dinamosu zayıflamaya başladığı zaman aracınızın farlarının ihtiyacı olan elektriği sağlayamaz. Örneğin rölantide dururken farların ışığı azalıyor, gaza basınca artıyorsa şarj dinamosu zayıflamış demektir. Kısa zaman sonra da bozulacaktır.

4- Sürtme Sesi Gelmesi

Şarj dinamosunun ucunda bir rulman bulunur. Bu arıza yaptığı zaman alternatör devre dışı kalır. Sonuç olarak bilye dağıldığı için aracınızın kaputunun altından sürtme sesi gibi sesler gelecektir.

Şarj Dinamosu Arızası Nasıl Belli Olur?

Yukarıda saydıklarımız belirtileri arasındadır. Ancak arıza yaptığını ve çalışmadığını anlamanın en iyi yolu şarj dinamosunu bir voltmetre yardımıyla ölçmektir. Sağlam ve sağlıklı bir şarj dinamosunun aküyü 12-14 volt arasında şarj etmesi gerekir. Ölçtüğünüz zaman bu değerlerden düşük veya yüksek çıkması şarj dinamosunda bir arıza olduğu anlamına gelir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu