Ayna Ayar Düğmesi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

30 yıldan bu yana üretilen otomobillerin bir çoğunda elektrikli ayna bulunmaktadır. Peki bu ayna ayar kumandası veya joysticki ne kadara değişir? Ayna ayarlama düğmesi fiyatı ne kadar? Ayna ayar kumandası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için ayna ayar düğmesi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz. 

 

Herkesin bildiği gibi otomobillerde iki tane ayna bulunur. Çok eskiden araçların aynalarını ayarlamak için küçük kollar vardı ve çevirmek zorunda kalırdınız. Ön yolcu tarafının aynasını ayarlamak için ise uzanmanız gerekirdi. Ancak 30 yıldan bu yana çoğu otomobilde bu dert bitmiş oldu. Aynaların ayarlanması için şoför tarafından bulunan bir kumanda yardımıyla aynalar elektrikli olarak ayarlanabilir oldu. 

Ayna camının arkasında bulunan elektrik motoru sayesinde sürücüler joystick benzeri ayar düğmesi ile aynaları içe, dışa, öne ve arkaya ayarlayabilir hale geldiler. Elektrikli aynaların çalışmamasının 3 nedeni olabilir. Bunlardan birincisi ayna motorunun yanması, ikincisi ayna ayar düğmesinin bozulması, diğeri ise ayna ile düğme arasındaki elektrik tesisatında bir kısa devre, kopma veya şase olmasıdır. Bizde bu yazımızda ayna ayar düğmesi değişimi maliyeti hakkında bilgi verelim.

Ayna Ayar Düğmesi Ne Kadara Değişir?

Ayna ayar kumandası bazı otomobiller için gerçekten bulunması çok zor bir parçadır. Örneğin benim daha önce sahip olduğum Mazda 626 aracımın bu düğmesi bozulmuştu. Ankara’da ki tüm parçacıları gezmeme rağmen bulamamıştım. Bende çareyi çıkma almakta bulmuştum. Ancak Türkiye’de tutulan otomobillerin ayna ayar düğmeleri kolay bulunuyor. Çok pahalı olmayan bir parça olan ayna ayar düğmesi ortalama bir otomobil için örneğin; Ford Focus, Toyota Corolla, Renault Megane, Honda Civic, Volkswagen golf, bora, passat vd. gibi araçlar için 120 ile 250 lira arasında değişmektedir. Değiştirilmesi zor bir parça değildir. Ancak yine de eliniz yatkın değilse bir ustadan yardım almanızı öneririm. Ustanız 100 liralık işçilik ücreti karşılığında ayna ayar düğmesini değiştirecektir. Yani 2022 yılı için ayna ayar kumandası değiştirme maliyeti 220 ile 350 lira arasında bir para tutacaktır. 

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu