Viraj Denge Sensörü Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti

Viraj denge sensörü nedir ve ne işe yarar? Viraj denge sensörü değişim fiyatı ve işçilik ücreti nedir? Kısaca Viraj denge sensörü değiştirmenin maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Viraj denge sensörü genellikle Toyota (corolla ve auris) marka otomobillerde bulunmaktadır. Viraj denge sensörünün görev ESP ve ASR sisteminin çalışması için destek olmaktır. Otomobiller sert bir viraja girdiğinde veya yanal kaymaya başladığında dengesini kaybedip yoldan çıkmaması için ESP sisteminden yararlanırlar. Çoğu otomobilde viraj denge sensörü bulunmaz çünkü aracın algılayıcıları tekerlerde bulunmaktadır. Ancak özellikle Toyota marka araçlarda viraj denge sensörü bulunmaktadır. Sensör adından da anlaşılacağı üzere aracın dengesini ölçerek motor kontrol ünitesine bilgi verir. ECU’da bu sensörden aldığı verilerle tekerlerin dönüş hızını birbirinden bağımsız halde takip edebilir.

Viraj Denge sensörü arızasının belirtisi aracınızın ESP ve ASR sisteminin devreye girmemesidir. Ayrıca gösterge panelinde ESP işareti yanıp sönecektir.

Viraj Denge Sensörü Ne Kadara Değişir?

Viraj denge sensörünü değiştirmenin maliyeti biraz yüksektir. Bugün bir Toyota Corolla’nın viraj denge sensörü fiyatı 700 lira civarındadır. Ayrıca değiştirilmesi için 150 lira işçilik ücreti alınacaktır. Kısaca viraj denge sensörü değiştirme fiyatı 850 lira civarında bir maliyet olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu