Mazot Pompası Değişimi Ne Kadar? Tamir Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Dizel motorlu araçlarda bulunan mazot pompası ne kadara değiştirilir? Mazot pompası tamiri fiyatı ne kadardır? Mazot pompası tamiri ve değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca mazot pompası değişimi ve tamiri maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Dizel otomobillerin hemen her parçası benzinli motorlara göre daha pahalıdır. Benzinli motora sahip araçlarda yakıt pompası daha ucuzken dizel motorlu araçlarda çok daha pahalıdır. Mazot pompasının ana görevi, yakıt deposunda bulunan yakıtın motor ulaştırılması için gerekli basıncı uygulamasıdır. Kısaca depodan yakıtı çekerek, motora gönderen parçaya mazot pompası adı verilir.

Mazot pompasının ömrü yaklaşık olarak 120 – 150 bin kilometre kadardır. Bu süre dolduktan sonra yavaş yavaş gücünü kaybetmeye ve motora ihtiyacı kadar olan yakıtı gönderemez hale gelir. Mazot pompasının arızalandığı zaman şu belirtileri verir.

Mazot Pompası Arızası Belirtileri

1- Egzozdan Siyah Duman Çıkması : Eğer aracınızın egzozundan siyah duman çıkıyorsa bu motor içerisinde zengin veya fakir karışım yandığına işarettir. Genelde mazot pompası veya enjektör arızasından şüphelenilir. Egzozdan çıkan siyah duman mazot pompası arızasının belirtilerindendir.

2- Motorun Sabahları Zor Çalışması : Motor soğukken, özellikle kış aylarında aracınızın motoru zor çalışıyorsa mazot pompasından şüphelenmelisiniz. Çünkü depoya çekilen mazotu motora ulaşması çok daha uzun sürecektir.

3- Yakıt Tüketiminin Artması : Mazot pompası arızasının en çok görülen belirtilerinden bir tanesi de son zamanlarda yakıt tüketiminin artmasıdır.

4- Motorda Çekiş Düşüklüğü ve Performans Kaybı : Mazot pompası zayıfladığı zaman aracınızın motoruna ihtiyacı olan kadar mazot gönderilemez. Bu da motorun performansının düşmesine neden olacaktır. Özellikle yük altında veya yüksek devirlerde aracınızın çekiş güçlüğü yaşadığını düşünüyorsanız mazot pompası arızalı olabilir.

Mazot Pompası Tamiri ve Değişimi Fiyatı

Mazot pompası arıza yaptığı zaman genelde tamir yoluna gidilir. Çünkü bu pompa çok pahalı bir parçadır. Mazot pompası tamiri 2022 yılı için 500 ile 1500 lira arasında bir fiyata yapılmaktadır. Ancak değiştirilmesi çok daha maliyetlidir. 2022 yılında mazot pompası fiyatları 2 bin ile 5 bin lira arasında bir paraya satılmaktadır. Değiştirilmesi için ise 500 – 750 lira arasında bir işçilik ücreti alınmaktadır. Bu sebeple aracınızın mazot pompasının daha uzun süreli dayanmasını istiyorsanız kaliteli yakıt alıp, bakımları aksatmamanız çok önemlidir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu