Dış Hava Sıcaklık Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Günümüz otomobillerinin her yerinden sensörler bulunmaktadır. Dış ortam sıcaklık sensörü bunlardan bir tanesidir. Peki ya dış hava sıcaklık sensörü fiyatı ne kadar? Dış hava sıcaklık sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için dış ortam sıcaklık sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin çalışması için pek çok sensörden veri alınır. Bu veriler aracın beyni de denilen motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından okunur. Böylelikle otomobilin her parçasının bir uyum halinde çalışması gerekir. Özellikle dijital ve otomatik klimaya sahip otomobillerde dış ortam sıcaklık sensörü bulunmaktadır. Çünkü sistem klimanın çalışma gücünü bu sensörden aldığı verilere göre ayarlar. Ayrıca klima kompresörünün devreye girmesi için bu sensörden alınan değerler okunur. Aracınızın yol bilgisayarında bulunan hava sıcaklığı değeri de bu sensör tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple arıza yaptığı zaman aracınızda klima ve derece çalışmayacaktır. Bu sensör arıza yapınca P0072 arıza kodu verilir. Ayrıca her sensör arızasında olduğu gibi gösterge panelinde motor arıza lambası yanacaktır.

Dış hava sıcaklık sensörünün yeri aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Genelde ön tampunda yer almaktadır. Ancak nadiren sağ ayna içinde yer aldığı da olur. Çukurlardan sert geçmek veya ufak bir kaza yapmak bile sensörün kablosunun çıkmasına ve çalışmamasına neden olabilir. Bu sebeple aracınızda bu arıza varsa öncelikle sensörü bulun ve kablo, konektör ve soketinin takılı olduğundan emin olun. Eğer bunlarda bir sıkıntı yoksa değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü bu sensör tamir edilemeyen bir parçadır.

Dış Hava Sıcaklık Sensörü

Dış Isı Sıcaklık Sensörü Ne Kadara Değişir?

Eğer aracınızda P0072 hata kodunu alıyorsanız sensörü değiştirmeniz gerekecektir. Bunun için bir ustadan yardım almanız sizin için faydalı olacaktır. Ustanız önce aracınızı bilgisayara bağlayarak sensörün arıza kodunu belirler. Ardından sensörün yerini bulur ve eskisini çıkartıp yenisini takar. Son olarak kodu aracın beyninden siler ve sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Dış hava sıcaklık sensörü fiyatı 2022 yılı için ortalama 100 lira civarındadır. Ustanız değişimi için 100 lira işçilik ücreti alacaktır. Yani dış ısı sıcaklık sensörünü değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 200 -250 lira bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu