Kalorifer Hortumu Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2022

Motor içerisinde pek çok hortum bulunmaktadır. Kalorifer hortumu da bunlardan bir tanesidir. Peki ya kalorifer hortumu ne kadara değişir? Kalorifer hortumu fiyatları ne kadardır. Kalorifer hortumu değişimi için işçilik ücreti ne kadar alıyorlar? Kısaca kalorifer hortumu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracımızın motorunun içinde pek çok hortum vardır. Motor içerisinde ısınan su radyatöre gönderildikten sonra soğutulur ve tekrardan motora gönderilir. Ancak motor içerisinde ısınan suyun sıcaklığından aracın kaloriferini çalıştırmak için faydalanılır. Kısaca motor suyu kaloriferin ısınmasına yarayan enerjiyi sağlar. Aracınızın göğsünün tam ortasında kalorifer peteği adı verilen bir parça vardır. Bu parça alüminyum veya bakır alaşımdan yapılmaktadır. Bunun sebebi sıcağı ve soğuğu çok güzel iletmesinden kaynaklanmaktadır. Motorda ısınan su kalorifer hortumları yardımıyla kalorifer peteğine gelir.

Kalorifer hortumlarının içerisinde sürekli olarak sıcak ve soğuk su geçtiği için zamanla sertleşir çatlar ve su sızdırmaya başlar. Eğer kalorifer hortumu patlarsa aracınızın motor suyu da eksilecektir. Bu durum farkında olmazsanız motor suyunun eksilmesi aracınızın hararet yapmasına neden olacaktır. Hararet yapan bir arabada çok pahalı arızalar meydana çıkabilir. Bu sebeple aracınızın kalorifer hortumu patladıysa kısa süre içerisinde değiştirmelisiniz. Kalorifer hortumu petek dibinden patladığı zaman aracın içine su girmesine ve kötü koku yapmasına da neden olabilir. Bu sebeple bir otomobilin kalorifer hortumlarının patlamasa bile 5 yıl ya da 100 bin kilometrede bir yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Kalorifer Hortumu Değişimi Ne Kadar Tutar?

Kalorifer hortumu sert kauçuk bir malzemeden yapılmıştır. Her otomobilde genelde iki tane bulunur. Birincisi peteğe su götüren, ikincisi ise petekten çıkan suyu radyatöre gönderen hortumdur. Genelde çok daha sıcağa maruz kaldığı için üst hortum patlar. Aracınızın ortasından yere damlayan su görüyorsanız bir kalorifer hortumundan kaynaklanıyor olabilir.

Kalorifer hortumunu değiştirmek kolay ve ucuz bir iştir. Hortum fiyatları en ucuz araba için 30 lira, en pahalı otomobil için 150 lira arasında değişmektedir. Ayrıca ustanız 50 – 100 lira işçilik ücreti karşılığında hortumu yarım saatlik bir süre içerisinde değiştirecektir. Hortum değişirken motor suyu eksileceği için bir miktar antifrize de ihtiyacınız olacaktır. Kısaca kalorifer hortumunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 100 ile 250 lira arasında bir maliyet alacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu