Balata İkaz Müşürü ve Fişi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerde her şeyin bittiğini gösteren bir uyarı sistemi vardır. Fren balatasının bittiğinin uyarısı veren Balata İkaz Müşürü veya diğer adlarıyla balata sensörü, balata uyarı kablosu fiyatı ne kadar? Balata uyarı müşürü değişimi ne kadardır? Balata ikaz sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca balata ikaz müşürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Balata İkaz Müşürü
Balata İkaz Müşürü

Pek çok kişi bilmese de yaklaşık 30 yıldan bu yana üretilen otomobillerde yer alan bir parça olan balata ikaz müşürü, adından da anlaşılacağı üzere otomobilinizin fren balataları bitmeye yaklaştığı zaman sürücüyü uyarmaa yarayan sistemin bir parçasıdır. Değişim fiyatı hakkında bilgi vermeden önce nasıl çalışır önce kısaca bir bakalım.

Balata ikaz sensörünün çalışma prensibi şu şekildedir. Siz aracınızın fren balatalarını yeni taktırdığınız zaman kalınlığı daha fazla olduğu için kaliperler diske uzaktır. Bu sırada sensör aradaki mesafeyi ölçer. Ancak sürtünme nedeniyle balatalar aşınmaya başlar. Bu sırada balata kalınlığı sürekli olarak azalır. Eğer balatalar eridiği için kaliperler diske çok yaklaşırsa müşür bunu algılar. Yani fren balatasının azaldığı ve bitmeye yakın olduğunu hisseder. Bu durumdan sürücüyü haberdar etmek için gösterge panelinde fren uyarı lambası yanar.

Fren ikaz kablosu arıza yaptığı zaman aracınızın fren balataları yeni olmasına rağmen fren uyarı ışığı yanmaya devam eder. Yani aracınız sürekli olarak sebepsiz yere fren uyarısı verir. Fren uyarı kablosu tamir edilemeyen bir parça olduğu için arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekmektedir.

Balata İkaz Sensörü Ne Kadara Değişir?

Balata uyarı kablosu çok pahalı bir parça değildir. Aracınızın marka ve modeline göre değişiklik göstermekle birlikte 100 ile 250 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Balata uyarı müşürü değişimi için ustanız tekerleri söker ve kısa sürede rahatlıkla değiştirebilir. Bunun için ustanız teker başına 50 ile 75 lira arasında bir işçilik ücreti alacaktır. Kısaca 2022 yılı için balata uyarı kablosu değişimi maliyeti 150 ile 325 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu