Araba Kilometre Hız Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bir otomobilin hızını ölçmeye yarayan sensöre hız sensörü adı verilir. Bu sensörün farklı görevleri vardır. Bu yazımızda kilometre hız sensörü ne kadara değişir? Kilometre hız sensörü fiyatı ne kadardır? Değiştirilmesi için işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca 2022 yılı için kilometre hız sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınız ister eski olsun ister yeni mutlaka hız göstergesi bulunmaktadır. Bu hız göstergesinin doğru göstermesi için aracın ne kadar hızla gittiğini algılayan bir donanımın olması gerekir. İşte bunu algılayan parçaya hız sensörü adı verilir. Otomobillerde iki çeşit hız sensörü kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi eski sistem otomobiller diğer ise ABS’li olan yeni nesil otomobillerdir.

Eski sistem yani ABS gibi tekerlerin dönüş hızının öneminin olmadığı araçlarda hız sensörleri şanzıman çıkış milinin üstünde bulunur. Şanzıman milinin dönüş devrini hesaplayarak aracın ne kadar hızla gittiğini belirler. Bu çok basit bir yöntemdir. Şanzıman mili ne kadar hızla dönerse arabada o hızla gidiyor demektir. Vites boşa atılınca bile bu mil döner, sadece şanzıman dişlileri boşa çıktığı için aracın vitesi boşta olmuş olur.

Ancak yeni nesil araçlarda motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar sistemi kullanılır. Bu sistem ABS, ESP, hız sabitleyici, ASR gibi donanımların çalışması için hız sensöründen veri alır. Yeni nesil hız sensörleri tekerlerde olur. Bunlara tekerlek hız sensörü adı da verilir. Eğer aracınızda bu donanımlar varsa kilometre hız sensörü arıza yaptığında çalışmayacaktır. Ayrıca motor arıza lambası da yanacaktır. Yani hız sensörüyle alakalı arıza kodlarını verecektir.

Kilometre Hız Sensörü Ne Kadara Değişir?

Eğer eski sistem aracınız varsa yani ABS, ESP ve hız sabitleyici gibi donanımlar yoksa çok ucuza çıkacaktır. Bu araçlar için hız sensörü fiyatı 2022 yılı için 100 lira civarındadır. Ayrıca ustanız 75-100 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirecektir. Ancak yeni sistem aracınız varsa hız sensörü fiyatları daha artmaktadır. Ortalama bir aracın hız sensörü 200 lira iken çok daha lüks araçlarınki 1.000 liraya kadar çıkabilmektedir. İşçilik ücreti ise 100 – 200 lira alınacaktır. Ayrıca bu değişimden sonra motor arıza lambasının söndürülmesi gerekmektedir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu