Fren Balatası Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Her otomobilde mutlaka fren sistemi vardır. Fren sistemini en önemli parçalarından olan fren balatası ne kadara değişir? Fren balatası fiyatları ne kadardır? Fren balatası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca fren balatası değişimi maliyeti hakkında konuşacağız.

Günümüzde otomobiller 1 tonun üstünde bir ağırlığa sahiptir. Yolda ilerlerken otomobillerin yavaşlamasını sağlayan fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi de fren balatasıdır. Fren balatasının görevi fren disklerini sıkarak arabanın yavaşlaması ve durmasını sağlamaktır. Fren balatası zamanla aşınır ve biter. Bittiği zaman mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer fren balatasını değiştirmezseniz, aracınızın diskleri eğilir ve çizilir. Bu da çok daha pahalı arızalara neden olabilir.

Aracınızın fren balatalarının ömrü kullanım şekline göre değişmektedir. Örneğin daha çok şehir içinde sürekli fren yapılarak kullanılan araçlarda fren balataları 30 bin kilometre civarında giderken, daha çok uzun yolda kullanılan araçlarda 100 bin kilometreye kadar çıkmaktadır. Aracınızın fren balatalarının bitip bitmediğini kendiniz de göz yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Balata üstündeki kısım eridikçe bunu fark ederseniz. Bu durumda balataları değiştirmeniz gerekecektir. Otomobilin fren balatasını kendiniz de değiştirebilirsiniz. Ancak bir ustadan yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır.

Fren Balatası Ne Kadara Değişir?

Aracınızın fren balatalarının bittiğini düşünüyorsanız ilk olarak kontrol ettirmelisiniz. Ustanız balataların değiştirilmesine kanaat getirdikten sonra sizi aracınıza uygun fren balatası almak için bir oto parçacıya gönderecektir. Aracın marka ve modeline göre değişmekle birlikte fren balatası sağ ve sol ön için takım olarak 75 ile 200 lira arasında bir parça fiyatına satılmaktadır. Ustanız balataları değiştirmek için tekerleri yerinden söker, kısa bir işlemin ardından eski balataları sökerek yeni balataları yerine takar. Balata değişimi için işçilik ücreti 50 lira civarındadır. Kısaca fren balatası değiştirme maliyeti en fazla 250 lira civarında tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu