Amortisör Takozu Değişimi Ne Kadar? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Günümüzdeki tüm otomobillerde bulunan bir parça olan amortisör takozu ne işe yarar? Amortisör takozu arızası nasıl anlaşılır? Amortisör takozu ne kadara değişir? Amortisör takozu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için amortisör takozu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Eskiden araçlarında süspansiyon sistemleri bulunmazdı. Bunun yerine makas adı verilen yaprak metaller kullanılırdı. Ancak 1950’li yıllardan itibaren otomobillerde bildiğimiz amortisörler kullanılmaya başladı. Süspansiyon sisteminin en önemli parçası amortisördür. Çalışma prensibi çok basittir. Amortisör borusu içinde yağ bulunur. Araç bir çukura girdiğinde yağın ucundaki mil içeri girer ve yağı sıkıştırır. Artık sıkışamayacak bir noktaya geldiğinde durur. Sonuç olarak çukurlardan geçişlerdeki titreşimler amortisör tarafından emilmiş olur.

Amortisörler kule adı verilen şaseye bağlı bir yere sabit halde bulunurlar. Ön tekerler direksiyon ile birlikte döndükleri için amortisörlerinde kendi etrafında dönmesi gerekir. Amortisörlerin kuleye bağlayan parçaya ise amortisör takozu adı verilir. Amortisörleri genelde 3 vida ile şaseye sabitlerler. Ancak ön tekerler döndüğü için ön amortisör takozlarının içinde bilya vardır. Bu sebeple ön amortisör takozu biraz daha pahalıdır.

Amortisör takozu arızası nasıl anlaşılır diye soracak olursanız. Bunu anlamak çok basittir. Aracınızla çukurlardan geçişlerde vurma sesi geliyorsa, direksiyon da sağa veya sola çekme varsa veya araba bir tarafa eğik duruyorsa amortisör takozu kırılmış olabilir. Bu durumda değiştirilmesi gerekecektir. Çünkü bu şekilde arabanızı kullanmaya devam ederseniz amortisöre daha fazla yük binecek ve patlamasına neden olacaktır. Bu da daha pahalı bir arızaya sebep olacaktır.

Amortisör Takozu Ne Kadara Değiştirilir?

Bunun için önce ustanıza gitmeniz gerekir. Ustanız kırık olan takozu tespit eder ve kulelerden takozun vidalarını sökerek, takozu çıkartır. Ardından sizden yeni amortisör takozu almanızı ister. Ön amortisör takozu fiyatı 250 ile 500 lira arasında değişir. Çünkü üstünde bilye barındırır. Arka amortisör takozu fiyatı ise 150 ile 350 lira arasında değişen bir paraya satılmaktadır. Ustanız takoz başına 100 lira işçilik ücreti karşılığında yaklaşık 30-45 dakika arasında bir sürede değiştirecektir. Kısaca 2022 yılı için ön amortisör takozu değiştirmenin maliyeti 350 ile 600, arka amortisör takozu değiştirmenin maliyeti 250 ile 450 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu