Supap Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

İçten yanmalı motora sahip araçlarda bulunan supap ne kadara değişir? Çelik supap değişimi ne kadara yapılır? Supap fiyatı ne kadar? Supap değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca bir otomobilin supap takımının değişiminin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

İçten yanmalı motora sahip otomobillerin motorunda sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Yanan şey hava ve yakıt karışımıdır. Öncelikle supap ne işe yarar onun hakkında bilgi verelim. Motor içerisine yakıt ile birlikte hava emilmesi gerekir. Böylelikle yanma meydana gelir. Motora çekilecek hava supapların açılmasıyla motora emilir. Bunlar emme supapları adı verilir. Birde yanma gerçekleştikten sonra ortaya egzoz gazı çıkar. Bu gazın motor içerisinde tahliye edilmesi gerekmektedir. İşte bu gazı tahliye etmeye yarayan parçaya ise egzoz subapı adı verilir. Aslında adı supap olan bu parça halk arasında “sübap, subap veya sibop“olarak adlandırılmaktadır.

Özellike egzoz supapları sürekli olarak sıcağa maruz kalırlar. Ayrıca pek çok arabanın supapları alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Bu performansı ve yakıt ekonomisini artırmaktadır. Ancak ülkemizde benzin pahalı, LPG ucuz olduğu için pek çok kimse aracına LPG taktırır. LPG, benzine göre neredeyse iki kat daha fazla sıcaklık altında çalışır. Bu da alüminyumun erime sıcaklığından daha yüksek olduğu için aracınız supap eritir. LPG’li araçlarda alüminyum yerine çelik supap çok tercih edilen bir şeydir.

Aracınızın supaplarında arıza varsa emme ve egzoz sistemi bozulacağından motorun çalışmasını çok kötü yönde etkileyecektir. Örneğin aracınızda performans kaybı, motorda tekleme, egzozdan siyah duman atma, motorda titreme ve motorun sesli çalışması gibi pek çok belirti verecektir.

Supap Ne Kadara Değiştirilir?

Supap değişimi için motorun üst kapağının sökülmesi gerekmektedir. Bu da uzun ve yorucu bir işçilik ister. Ayrıca kapağın tornacıda taşlanması da gerecektir. Bu yüzden aracınızın supaplarını değiştirecekseniz baya bir parayı gözden çıkartmalısınız. Supap fiyatları 2022 yılı için 200 ile 500 lira arasında değişmektedir. Ayrıca tornacı  (üst kapak taşlama), sökme takma işçilik ücreti olarak 2.500 lira para alınmaktadır. Kısaca supapları değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için en az 3000 lira ile 7.500 lira arasında para tutacaktır.

kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Slm ford focus 1 aracım var yağ eksiliyor araca yüklediğim zaman 4000 devir de acaba subablardan kaynaklı olabilir mi araç daha önce benzinde çalışıyordu yaklaşık 50000 km oldu LPG ile kullanmaya başlayalı yardımcı olurmusunuz teşekkürler hayırlı işler
    Not: mail olarak geri dönüş yaparmısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu