Kütle Hava Akış (MAF) Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Yeni nesil enjeksiyonlu araçlarda bulunan kütle hava akış (MAF) sensörü diğer adıyla debimetre ne kadara değişir? MAF sensörü fiyatı ne kadar? MAF sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca MAF sensörü değişiminin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

1996 yılı otomobillerin için büyük bir değişimin başlangıcı oldu. Artık enjeksiyon sistemi kullanılmaya başlamış ve araçlarda neredeyse her parçasında sensörler yer almaya başladı. Bu sayede arabanın tüm akşamı bir bilgisayar sistemi tarafından kontrol edilebilir hâle geldi.  Bu bilgisayar sistemine ise motor kontrol ünitesi (ECU) adı verildi. ECU’nun sürekli izlediği sensörlerden en önemlilerinden bir tanesi de kütle hava akış (MAF) sensörüdür.

MAF sensörünün görevi, motora emilen havanın miktarını ölçerek ECU’ya bildirmektir. Böylelikle ECU, motora emilen hava miktarına göre yakıt ayarlaması yapar. Ayrıca ateşleme de buna göre ayarlanır. Kısaca aracınızda MAF sensörü arıza yaparsa motorun hava/yakıt oranı ile ateşleme zamanlaması bozulacaktır. Çünkü motorda 14:1 oranında hava yakıt karışımı olması gerekir. MAF sensörü arızası sonucunda motor fakir veya zengin karışımla çalışacaktır.

MAF sensörü arızası belirtileri arasında motorun zor çalışması, egzozdan siyah duman atma, motorun sesli çalışması, yakıt tüketiminin artması ve motor arıza lambasının yanması gibi şeyler görülecektir. Bu sebeple arıza yapan sensörün değiştirilmesi gerekir.

MAF Sensörü Ne Kadara Değişir?

Ustanız ilk olarak aracınızı bilgisayara bağlayacak ve hava akış metre ile ilgili arıza kodlarını inceleyecektir. Daha sonra sensörün arızalı olduğuna kanaat getirirse sizden yeni MAF sensörü almanızı isteyecektir. Hava akış metre fiyatı 750 ile 1.500 lira arasında değişmektedir. Ayrıca ustanız 250 liralık işçilik ücreti karşılığında MAF sensörünu değiştirecektir. Kısaca MAF sensörünü değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 1.000 ile 1.750 lira arasında değişecektir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu