Direksiyon Simidi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Direksiyon simidi ne kadara değiştirilir? Airbagli direksiyon simidi ne kadara değiştirilir? Direksiyon simidi fiyatları ne kadar? Direksiyon simidir değiştirme işçilik ücreti ke kadar tutar? Bu yazımızda kısaca hava yastıklı veya normal direksiyon simidinin 2022 yılı için değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin hareket yönlerini belirlemek için sürücüler direksiyon simidini çevirirler. Otomobiller üretilmeye başladığından bu yana her araçta direksiyon bulunmaktadır. Kimisi kara direksiyon, kimisi hidrolik direksiyon kimisi ise elektriklidir. Ayrıca günümüzde direksiyon teknolojisi o kadar gelişmiştir ki, pek çok donanım direksiyondan kumanda edilmektedir. Örneğin teyp, multimedya ve radyo değiştirmek için direksiyon üstüne düğmeler yerleştirilmiştir. Ayrıca hız sabitleyici ve bluetooth gibi özelliklerde direksiyondan kumanda edilebilmektedir.

Bir otomobilin direksiyonunda ne kadar çok özellik varsa değişimi de o kadar pahalıdır. Eski araçlarda direksiyonda sadece korna bulunurken, günümüzde yukarıda saydıklarımızın yanı sıra yaklaşık 20 yıldır üretilen her arabanın direksiyonunda hava yastığı vardır. Tüm bunlar artık direksiyonun çok fonksiyonel bir parça olmasını sağlıyor.

Bir direksiyonun ömrü neredeyse otomobil ile aynıdır. Ancak bazen soyulma, kırılma veya bir kaza sonucunda değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumda yeni bir direksiyon alarak değiştirmeniz gerekecektir. Direksiyon fiyatları üzerinde bulunan donanım ve özelliklere göre çok değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bazı direksiyon simitleri plastikten yapılırken, bazıları ahşap kaplamadan yapılmaktadır. Tüm bunlar bile bir otomobilin direksiyon simidinin pahalı olmasına neden olmaktadır.

Bazı eski araba sürücüleri ise modifiyeli direksiyon taktırırlar. Örneğin Tofaş sahiplerinin en çok sevdiği direksiyon tiplerinden bir tanesi de “momo direksiyon” olarak bilinmektedir. Yani küçük bir halkası vardır ve modifiyelidir. Her ne olursa olsun direksiyon simidini değiştirmeye karar verirseniz bunun bir maliyeti vardır.

Direksiyon Simidi Ne Kadara Değiştirilir?

Bunu 3 başlıkta inceleyerek bakalım. Fiyatı da ona göre artaracaktır.

1- Kara Direksiyon Airbagsiz : Eski otomobillerde yani Tofaş Şahin, Doğan, Renault Broadway, Lada Samara veya daha farklı otomobillerin direksiyonlarında hiçbir özellik bulunmaz. Yani içinde hava yastığı falan yoktur. Bunların değişimi de ucuzdur. Bir tofaş veya Renault Broadway’in direksiyon simidir fiyatı 200 – 250 lira civarındadır. Ustanız ise 17 lokma anahtarı ile 50 – 100 lira işçilik ücreti karşılığında yarım saatlik bir süre içerisinde direksiyonu değiştirecektr.

2- Ortalama bir otomobilin Airbagli Direksiyonu : Hava yastıklı direksiyon simitleri biraz daha pahalıdır. Ortalama bir otomobilin örneğin Renault Megane, Toyota Corolla, Honda Civic ve Ford Focus gibi arabaların direksiyon simitleri modeline göre 1.000 ile 4.000 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Eğer direksiyonun içinde airbag olacaksa bunun üstüne 3 bin lira daha ekleyin. Bu tür direksiyon simitlerini değiştirmenin işçilik ücreti 300 lira civarındadır.

3- Lüks arabaların direksiyon simitleri : Aracınız Mercedes, BMW, Audi vea Volvo gibi lüks arabalardan birisiyse direksiyon simidini değiştirmek en az 5.000 ile 1.000 lira arasında değişecektir. Ayrıca pek çok soket ve donanım sökülüp takılacağından ustanız 500 lira civarında bir işçilik ücreti alacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu