Prizdirek Bilyası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Şanzımanın en önemli parçalarından bir tanesi olan prizdirek bilyası (şanzıman rulmanı) ne kadara değişir? Prizdirek bilyası fiyatı ne kadar? Prizdirek rulmanı değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için prizdirek bilyası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Prizdirek bilyasının diğer adları prizdirek rulmanı, şanzıman bilyası veya giriş mili bilyası olarak bilinir. Bu bilyanın aracın şanzımanında çok önemli bir görevi vardır. Değişim maliyetine geçmeden önce nasıl çalıştığı hakkında bilgi verelim.

Aracınızın motorunu çalıştırdığınız andan itibaren güç üretmeye başlar. Ancak bu güç doğrudan tekerlere değil önce bir çok dişliden oluşan şanzımana aktarılır. Şanzıman dişli büyüklüğüne göre gücü daha hızlı devirlere çıkartabilir. Ancak motor ile şanzıman sürekli birbiriyle bağlantılı olamazlar. Vites boştayken veya debriyaja bastığınızda motor ile şanzıman arasında bağlantı kesilir. Bu bağlantıya şanzıman mili adı verilir. Şanzıman mili sürekli dönen bir parça olduğundan düzgün bir hizada dönmesi gerekmektedir. İşte bu düzeni sağlayan bilyeye adı “prizdirek bilyası” adı verilir. Bu bilya arızalanmaya başladığı zaman önce ötme sesi yapar. Eğer aracınızda debriyaja basınca ötme kesiliyor, ayağınızı çekinde hafif uğultu şeklinde ötme geliyorsa prizdirek bilyasından olabilir. Ayrıca tamamen dağıldığı zaman aracınızı hareket ettiremezsiniz çünkü mili kilitler. Bu sebeple şanzımandan bir uğultu ve ötme sesi geliyorsa muhakkak çaresine baktırmalısınız.

Prizdirek Bilyası Ne Kadara Değişir?

Prizdikrek bilyasının yeri şanzımanın içinde değildir. Bu sebeple değiştirilmesi gerektiği zaman şanzımanın dağıtılmasına gerek yoktur. Ancak sökülmesi gerekecektir. Ayrıca baskı balata da sökülecektir. Çünkü baskı ile şanzıman arasında yer alır. Prizdirek rulmanı fiyatı 100 ile 350 lira arasında değişmektedir. Değişimi için işçilik ücreti ise 300 ile 1000 lira arasında değişecektir. Çünkü örneğin bir Tofaş’ın şanzımanını indirmekle, Megane 3’ün şanzımanını indirmek bir değildir. Kısaca 2022 yılı prizdirek rulmanı değişimi maliyeti 400 ile 1.350 lira arasında para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu