Yakıt Deposu Şamandırası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Aracınız ister benzinli olsun ister dizel mutlaka bir yakıt deposu vardır. Yakıt deposunun içinde kalan yakıtın seviyesini ölçmek içinde şamandıra bulunmaktadır. Bu yazımızda yakıt depo şamandırası ne kadara değişir? Yakıt depo şamandırası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı yakıt deposu şamandırası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın modeli ne olursa olsun mutlaka yakıt deposunda yakıt seviyesini ölçmeye yarayan bir şamandıra vardır. Eski sistem otomobillerde şamandıra yüksekliğine göre basınç uygular ve benzin göstergesinde yakıtın seviyesini gösterirdi. Ancak günümüz otomobillerde yakıt deposu şamandırası elektroniktir. Yol bilgisayarı bulunan araçlarda şamandıra arıza yaptığı zaman pek çok parametre çalışmayacaktır.

Yakıt deposu şamandırasının yeri deponun içinde yer alır. Şamandıranın ucunda yakıt içinde batmayacak bir plastik bulunur. Yakıt seviyesi eksildikçe bu plastik aşağıya iner. Şamandıranın pozisyonuna göre sensör durumu motor kontrol ünitesine (ECU) bildirir. ECU’da yol bilgisayarı ve aracın yakıt değeri hakkında bilgi edinip araç içerisindeki kontrol ibrelerini ayarlar.

Bu sebeple yeni nesil araçların yakıt depo şamandırası arıza yaparsa aracınızın pek çok özelliği devre dışı kalacaktır. İşin en kötü tarafı aracınızda yakıt olmasına rağmen boşmuş gibi göreceksiniz, veya boş olmasına rağmen depoda yakıt varmış gibi gösterecektir. Bu duruma aracınızın yakıtının bitmesinden haberdar olamayacağınız anlamına gelebilir. Sonuç olarak yolda kalabilirsiniz .

Yakıt Deposu Şamandırası Arızası Belirtileri

  • Aracın sabahları zor çalışması
  • Benzin veya mazot ibresinin aniden düşüp çıkması
  • Yakıt seviyesinin hiç değişmemesi
  • Yakıt almaya rağmen ibrenin hiç oynamaması
  • Yol bilgisayarının çalışmaması

Yakıt Deposu Şamandırası Ne Kadara Değişir?

Genelde şamandıra arıza yapmaz. Çünkü üstünde bulunan sensör kablolarında bir sorun olabilir veya sensörün kendisi arızalanmış olabilir. Bu sebeple aracınızın şamandırasından şüpheleniyorsanız öncelikle sensörü ve kablolarını kontrol etmelisiniz. Ancak sensör sağlamsa şamandırayı değiştirmelisiniz. Yakıt deposu şamandırasının yeri arka koltuğun altında yakıt deposu tarafında bulunur. Yakıt şamandırası fiyatı 500 ile 1500 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise değişimi için ortalama 200 lira işçilik ücreti isteyecektir. Yani Yakıt deposu şamandırasını değiştirmek 2022 yılı için 700 ile 1700 lira arasında bir para tutacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu