Alternatör (Şarj Dinamosu) Gergi Rulmanı Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin olmazsa olmaz parçalarından bir tanesi de şarj dinamosu diğer adıyla alternatördür. Peki alternatör gergi bilyası değişimi ne kadar tutar? Şarj dinamosu gergi rulmanı fiyatları ne kadardır. Ayrıca değişimi için işçilik ücreti ne kadar tutar?

Otomobiller ilk çalışmaya başladıktan sonra aküden elektrik almaz. Aracın donanım ve çalışması için gerekli tüm elektrik ihtiyacı alternatör tarafından sağlanır. Ayrıca şarj dinamosu olarak bilinen bu parça akünün eksilen voltajını da tamamlar. Bu sebeple alternatör arıza yaparsa aracınız elektriksiz kalacağı için yolda kalacaksınız. Şarj dinamosu çalışmak için gücünü motordan alır ve krank milinden çıkan bir kayış yardımıyla döner bu sayede sürekli olarak dönmesi gerekir.

Alternatörün kayış tarafından döndürülebilmesi için kayışın sürekli olarak gergin bir halde kalması gerekmektedir. İşte bu gerginliği sağlayan parçaya şarj dinamosu gergi bilyası veya alternatör geri rulmanı adı verilir. Gergi bilyası motor sürekli çalıştığı sürece döner. Ancak zamanla bu bilya dağılır ve dönemez hale gelir. Eğer aracınızdan kayış ötme sesi geliyorsa gergi rulmanını değiştirmeniz gerekebilir. Eğer değiştirmezseniz zamanla hiç dönemez hale gelebilir ve kayışın dönmemesine şarj dinamosunun çalışmamasına neden olabilir.

Şarj Dinamosu Geri Bilyası Ne Kadara Değişir?

Alternatör gergi rulmanı her araçta bulunmaktadır. Bu bilyanın fiyatları aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortalama parça fiyatı 100 – 200 lira civarındadır. Değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız ustanız 45 dakika 1 saat arasında bir işçilik sonunda rulmanı değiştirecektir. Ayrıca işçilik ücreti de 100 lira civarında alınmaktadır. Kısaca gergi bilyası değişimi fiyatı 2022 yılı için 250-300 lira arasında bir maliyete çıkacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu