Ateşleme Modülü Nedir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Eski tip otomobillerin motorunda bulunan ateşleme modülü nedir? Ateşleme modülü ne işe yarar? Ateşleme modülü fiyatı ne kadardır? Ateşleme modülü değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca ateşleme modülü değiştirmeni maliyetini açıklayacağız.

Benzinli motora sahip otomobillerde buji sistemi kullanılmaktadır. Akü 12 voltluk bir elektrik üretir. Ancak bu elektrik bujileri çalıştırmak için yeterli seviyede olmadığından ateşleme sistemi devreye girer ve aküden alınan elektrik çeşitli parçalar yardımıyla binlerce volta çıkartılır.

Ateşleme Modülü Ne İşe Yarar?

Ateşleme Modülü Nedir? : Günümüz otomobillerinde ateşleme sistemi elektronik olarak otomatik sağlanmaktadır. Ancak eski sistem karbüratörlü araçlarda manuel sistemler kullanılırdı. Ateşleme modülü eski tip karbüratörlü motorlarda bulunan bir parçadır. Ateşleme modülünün yeri distribütörün içinde veya hemen üstünde yer alır. Ateşleme modülünü görevi çok basittir. Distribütör, eksantrik milinin konumuna göre ateşlemeyi sağlar. Ateşleme modülü ise distribütörden aldığı verileri okuyarak, ateşleme bobinine sürekli bilgi verir. Bobinde eksantrik milinin konumuna göre ateşleme sırasını belirler.

Ateşleme Modülü Ne Kadara Değişir?

Aracınızın ateşleme modülü bozulursa bunu hemen fark edersiniz. Çünkü aracınızın ateşlemesi bozulur hatta yolda bile kalabilirsiniz. Bu durumda ateşleme modülünü değiştirmeniz gerekir. Ateşleme modülü fiyatı 150 – 200 lira arasındadır. Değiştirmek için bir oto elektrikçiye gitmeniz gerekir. Ateşleme bobini değiştirmenin işçilik ücreti ise 100 liradır. Kısaca ateşleme modülünü değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için en 250 – 300 lira arasında paraya mâl olmaktadır.

kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu