Hava Emiş Hortumu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Her otomobilde bulunan önemli parçalardan birisi olan hava emiş hortumu ne kadara değişir? Hava hortumu fiyatı ne kadar? Hava hortumu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı hava emiş hortumu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Sürücülerin pek önemsemediği parçalardan bir tanesi olan hava emiş hortumunun aslında çok önemli görevi vardır. Ancak araç sahipleri ne de olsa hava alacak diyerek önemsemediği parçadır. Değişim maliyeti hakkında bilgi vermeden önce hava emiş hortumu hakkında bilgi verelim.

Hava filtresi ile motor emme monifoldu arasında bu hortum çok önemli bir göreve sahiptir. Eski araçlarda yani sensör bulunmayan arabalarda çok özellikli değilken, yeni nesil araçlarda bu hortumun üstünde hava akış metre (debimetre) adı verilen sensör bulunmaktadır. Debimetre, motora emilen havanın miktarını motor kontrol ünitesine (ECU) bildirir. ECU’da yakıt dağıtımı ayarlamak için bu verileri kullanır. Motorda tam doğru bir hava/yakıt karışım oranı sağlanmış olur. Eski araçlarda ise sensör bulunmazken yinede karbüratör veya hava filtresinden çıkan hortum motora hava taşımakla görevlidir. Eski araç sahipleri bu hortum yırtıldığında veya koptuğunda çok önemsemezler. Ama normalde hava filtresinde süzülen hava daha sonra motora çekilir. Böylece motor yanma odasına yabancı maddelerin girmesi engellenmiş olur. Eğer aracınızın hava emiş hortumu yırtılır veya koparsa motora emilen hava ile birlikte kir, toz ve diğer kirleticiler yanma odasına girecektir. Bu da aracınızın motorunun içinde olmayan parçaların olması anlamına gelir.

Hava Emiş Hortumu Ne Kadara Değişir?

Hava emiş hortumunu değiştirmek çok kolay ve kısa süren bir işlemdir. Ancak fiyatları marka ve modele göre değişmektedir. Örneğin bir Ford Focus’un hava hortumu 200 liraya satılırken, Audi A4’ün 600 lira satılmaktadır. Değiştirmek ise en fazla 1 saatlik bir süre almaktadır. Kısaca hava emiş hortumunu değiştirenin maliyeti 300 ile 700 lira arasında değişecektir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu