Egzoz Muayene 2022 Gerekli Evrak ve Belgeler

Egzoz Muayene İşlemi Nerede Yapılır? Egzoz Muayene İşlem Ücreti

Egzoz Muayene 2022 konusunda okuyucularımızı bilgilendirmek istiyoruz bu gün. Egzoz Motorlu taşıtlara sahip olan her kişinin yapması ve uyması gereken birtakım rutin zorunluluklar bulunmaktadır. Çeşitli muayene türlerine bağlı olarak vasıtalarının kontrollerinin ve bakımlarının yerine getirilmesi gereklidir.

Bu işlemler her aracın sağlığına hem de çevrenin sağlığı için elzem bir durumdur. Bu muayene ve bakım türevlerinden biri de Egzoz Muayene işlemidir. Bu uygulamanın en önemli sebebi, motorlu taşıtların çevreye verdiği zararlardır. 

Egzoz Muayene İşlem Ücreti
Egzoz Muayene İşlem Ücreti

Egzoz muayene 2022 işlemi gerçekleştiği esnada, motorlu taşıtların emisyon gaz kontrol ve ölçümleri yapılmaktadır. Bu muayene işlemi, belirli standartlar üstünde yer alan her motorlu taşıtlarda yapılması zorunlu bir durumdur. Her motorlu taşıt için ayırt edilmeksizin aynı stabil ücret tarifesi uygulanmaktadır.

Egzoz Muayene (Emisyon Ölçümü) İşlemi Nerede Yapılır?

Yapılması gerekli ve zorunlu olan egzoz muayene işlemine geçmeden evvel araçta egzoz kontrol ve tetkiki yapılmalıdır. Burada olası sorunlar olup olmadığı araştırılır. Herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde egzoz muayene işlemine geçilebilir.

Egzoz muayenesi ya da diğer tanımı ile egzoz emisyon ölçümü, TÜVTÜRK bakım istasyonlarında gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında özel olarak izin alınmış ve gerekli yetkinlikleri karşılayan bakım merkezlerinde de işlem gerçekleştirilmektedir. 

Tıpkı diğer muayene işlemleri gibi egzoz muayenesinde de kati suretle randevu alınmalıdır. Aksi takdirde muayene işlemi gerçekleştirilemeyecektir. İster TÜVTÜRK iletişim numarasını arayarak ister de TÜVTÜRK’ e bağlı olan resmi internet sitesinden başvuru yolu ile randevu oluşturulabilir. 

Egzoz Muayene İşlemi Nerede Yapılır
Egzoz Muayene İşlemi Nerede Yapılır

Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

Egzoz muayenesi evvelinde birtakım evrak ve belgelere ihtiyaç vardır. Bu evraklar hazır olmadığı takdirde muayene işlemi gerçekleştirilemeyecektir. Egzoz muayenesi için gerekli evraklar ise;

  • Muayeneye girecek aracın Tescil Belgesi,
  • Araç sahibinin nüfus cüzdanı (pasaport veya ehliyet de geçerli olmaktadır),
  • Egzoz muayene işlem uygulama tutarı,

Önceden randevu oluşturmak koşulu ile birlikte, istenen evrakların hazır olması durumunda egzoz muayene işlemi uygulanmaktadır.

Egzoz Muayene 2022 İşlem Ücreti

Motorlu taşıtlar için bir zorunluluk olan egzoz muayene işleminin ücreti her sene içerisinde değişkenlik gösterebilmektedir. 2021 senesinde 90 TL olan bu işlem, 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile KDV dahil 110 TL tutarındadır. Ücret uygulaması standart olup TÜVTÜRK istasyonlarında işlemi gerçekleştirilmektedir.

Egzoz muayenesi zorunlu bir uygulama olup, gerekli kontrolleri yapılmadığı takdirde birtakım maddi yaptırımlara sebebiyet verebilir. Egzoz muayene işlemini zamanında yerine getirmeyen araç sahipleri, muayene işlemlerinin yerine getirilmediği durumun saptandığı esnada 2.815 TL para cezasıyla karşı karşıya kalacaktır.

Önceden belirlenen standartlara uygunluk göstermeyen ve emisyon değerlerinde uygunsuzluk tespit edilen araç sahipleri de 5.633 TL para cezasına tabiidir. Hem bu sebeplerden ötürü hem de aracın bakımı yapılmadığı zamanki çevreye verdiği zararlar sebebi ile bu muayenenin yapılması ivedilik ile tavsiye edilmektedir.

Egzoz Muayene İşlemi Ne Zaman ve Hangi Aralıklar ile Yapılmalıdır?

Egzoz muayene işlemi ya da bir diğer adı ile egzoz emisyon ölçümü, motorlu taşıtların türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Otomobiller için egzoz muayene işlemi, ilk üç yıl sonunda ve bundan sonraki süreçlerde de iki yılda bir yapılır. Otomobiller haricinde diğer motorlu taşıtlar için de bu zaman aralığı ilk birinci yıl sonu ve birinci yıldan sonraki yılda bir kez olmak üzere ele alınmaktadır. Bazı araçlar ise egzoz muayene işleminden (egzoz emisyon ölçümünden) muaf durumundadır. 

Egzoz muayene işleminden muaf olan araçlar ise;

  • Motorsikletler,
  • Hidrojen yakıt bazlı vasıtalar,
  • Tarım alanında kullanılan traktörler,
  • Elektrik ve hibrit motor yapısına sahip olan araçlar,
  • Mopedler,
  • 1979 yılı öncesinde üretilen dizel motora sahip araçlar,

Egzoz muayene işlemi testinden geçemeyen, yeterli kazanımları sağlayamayan motorlu taşıtlar, 30 gün içerisinde yeniden muayeneye girme hakları bulunmaktadır. Bu belirlenen süreç içerisinde tekrardan muayene işlemine tabii olmayan motorlu taşıtlar, 7. günden trafiğe çıkması ve kullanımı yasaktır. Araç sahiplerinin belirtilen kurallara uymadığı takdirde ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalacaktır.

Egzoz Muayene İşlemi Sorgulama

Sahibi olunan araçtaki plaka vasıtası ile, egzoz muayene sorgulama işlemi E-DEVLET üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama sayesinde egzoz muayene işlemi sorgulama ile alakalı bilgilere ulaşılabilir. Egzoz muayene işlemi sonrasında da gerekli olan bilgiler E-DEVLET sistemine yüklenir ve araç sahipleri bu sistem üzerinden istedikleri bilgiye kolay bir şekilde erişim yapabilir.  

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu