Manifold nedir, Ne işe yarar? Manifold çatlak olursa ne olur?

Manifold nedir? sorusunun cevabı için geldiniz. Hoş geldiniz. Doğru noktada olduğunuzu bilmenizi istiyoruz. Sorunuzun cevabını alıyor olacaksınız. Biliyorsunuz her ne kadar elektrikli otomobillerin sayısı oldukça çoğalsa da içten yanmalı motorların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Gerek dizel gerekse de benzini motor olsun, motora yakıt dışında hava da gönderilmesi gerekli.

Manifold Nedir? Ne İşe Yarar?
Manifold Nedir? Ne İşe Yarar?

Sağlıklı bir yanmanın oluşabilmesi için yalnızca yakıt yeterli olmayacaktır. Peki ya yanan gazlar? Ateşleme sonunda yanan gazlar egzoza nasıl gönderiliyor? Direkt mi gidiyor? Tabi ki hayır! İşte tüm bu süreci dengeleyen oldukça önemli bir parça var ki, o da manifold.

Manifold nedir?

Manifold nedir? Manifold motorun hemen üst kısmına konumlandırılan gri renkte kalın borulardan oluşur. Ana görevi havanın giriş oranlarını ve şeklini kontrol etmek. Bunu hem temiz hava hem de yanmış gazlardan oluşan kirli havayı koordine ederek yapar. Tabi her ikisini de aynı yerde yapamaz. Bu nedenle de iki çeşit manifold bulunmaktadır. Bunlar,

  • Emme Manifoldu
  • Egzoz Manifoldu

Emme manifoldu ne işe yarar?

Emme manifoldu ne işe yarar? Emre manifoldu için “arabanın ciğeri” terimini kullanırsak hiç de yanlış olmaz. Arabanız nefes alır. İçten yanmalı motorlu araçlarda içerde oluşan yanma ve paralelinde meydana gelen patlama prensibiyle çalışmaktadırlar. Bu patlama da hava ve yakıt karışımının ateşlenmesi sonucunda ortaya çıkar. Buradaki hava kısmını da Emme manifoldu yönetir.

Emme manifoldu, motora gelen havayı silindirlerin her birine eşit olarak dağıtan borulardan oluşur. Böylece doğru miktarda hava doğru miktarda gazla karışarak yanma elde edilir. Çoğu içten yanmalı motor dört zamanlı çalışırlar ve ilk zaman, emme zamanı olarak adlandırılır. Bu zamanda Emme manifoldundan gelen hava valfler aracılığıyla yardımıyla silindirlere eşit olarak gönderilir. Hava emildikten sonra bu valfler kapanır ve yanma, sıkıştırma ve egzoz zamanları devreye girer. Emme manifoldu da açılan valf sonucunda gönderilecek havanın miktarını silindirlere eşit oranlarda dağıtmakla yükümlüdür.

Egzoz manifoldu ne işe yarar?

Egzoz manifoldu ne işe yarar? Egzoz manifoldu aracınızın egzoz sisteminin en önemli parçasıdır. Direkt olarak motor kısmına bağlanır ve motorun iç kısmında yanma sonucunda oluşan kirli gazların tamamını toplamakla yükümlüdür. Özetle giren hava emme manifoldu tarafından koordine edilirken, çıkan hava da egzoz manifoldu tarafından ayarlanır

Egzoz manifoldu, aracınızın motorundaki silindirlerden atılan yanmış gazların tamamını toplamakla kalmaz, aynı zamanda çok yüksek sıcaklığını kullanarak kullanılmayan veya eksik yanmış gazları tamamen yakar. Yanan bu gazlar da egzoz tarafından dışarıya gönderilir. Manifold, yanmamış gazları oksijen miktarını ölçerek anlar. Oksijen miktarını kontrol etmek için hemen üst kısmında yer alan oksijen sensörünü kullanır.

Manifoldlar havanın kontrolü açısından bu kadar önemli iken arızası da araçlar özelinde istenmedik durumların ortaya çıkmasına neden olur. Manifoldlarla ilişkilendirebileceğimiz en yaygın sorun da manifoldun çatlama problemidir.

Manifold çatlak olursa ne olur

Manifold çatlak olursa hava sirkülasyonunu yönettiği için havanın hem girişinde hem de yanmış gazların dışarı tahliyesinde istenmedik durumlar ortaya çıkacak bu da motoru etkileyecektir. Çatlak bir manifold, aşağıdaki etmenlerle kolay bir şekilde fark edilebilir.

  • Egzoz manifoldunda çatlak varsa, yanmış gazlar egzoz yerine manifoldun çatlak kısmından çıkacaktır. Bu da çok kötü bir kokuya neden olur. Bu koku, çıkan gazların aracın iç kısmına dolabileceğini düşündüğümüzde katlanılamayacak seviyelere kadar ulaşabilir. Ayrıca yanmamış gazları yakmaya çabalarında aracınızın alt kısmında patlama şekline benzer bir ses de duyabilirsiniz.
  • Emme manifoldunda kaçak varsa da alınan hava oranı çok artacağı için, yanma sırasında kullanılan yakıt oranı düşecektir. Ne güzel, az yakar diye düşünmeyin çünkü motorunuzda vibrasyon olur, araç geç çalışır, performansı bariz bir şekilde düşer hatta hiç yakıt alınamayacağı için çalışmaması sorunuyla bile karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca manifold sorunları hava kaçağı nedeniyle “tısssss” diye kaçak sesine neden olabilir. Bu ses çatlayan manifoldun habercisi olabileceği gibi, contalardaki kaçakların göstergesi de olabilir.

Manifold Nedir?

Manifold motorun hemen üst kısmına konumlandırılan gri renkte kalın borulardan oluşur. Ana görevi havanın giriş oranlarını ve şeklini kontrol etmektir.

Emme manifoldu nedir?

İçten yanmalı motorlu araçlarda içerde oluşan yanma ve paralelinde meydana gelen patlama prensibiyle çalışmaktadırlar. Bu patlama da hava ve yakıt karışımının ateşlenmesi sonucunda ortaya çıkar. Buradaki hava kısmını da Emme manifoldu yönetir.

Egzoz manifoldu nedir?

motorun iç kısmında yanma sonucunda oluşan kirli gazların tamamını toplar.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu