Debriyaj Alt Merkezi Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Debriyaj alt merkezi ne kadara değişir? Debriyaj alt merkezi fiyatları ne kadardır? Debriyaj alt merkezi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca debriyaj alt merkezi değişimi maliyeti hakkında açıklama yapacağız.

Günümüz otomobillerinden her şey sürücünün ve yolcuların konforu için düşünülmüştür. Sürücünün çok fazla efor sarf etmeden vites değiştirebilmesini sağlamak amacıyla da debriyaj sisteminde bir takım hidrolik sistemler kullanılmaktadır. Eskiden debriyaja sürücü basarken bir tel çekilir ve debriyaj o şekilde boşa çıkardı. Ancak bu hem yorucu hem de debriyaj pedalının ağır olmasına neden oluyordu. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte sürücülerin hayatı da kolaylaşmaya başladı.

Manuel şanzımanlı bir otomobili kullanan sürücü ayağıyla debriyaj pedalına bastığında debriyaj alt ve üst merkezi pedalın hafiflemesi için kullanılan sistemlerdir. Debriyaj alt merkezi bir çeşit valftir ve içerisinde hidrolik yağ bulunmaktadır. Alt merkezin bozulmasının en büyük sebebi içerisindeki yağın kaçak nedeniyle bitmesidir. Debriyaj merkezi tamir edilemeyen bir parça olduğu için arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekmektedir.

Debriyaj Alt Merkezi Değişimi Ne Kadar Tutar?

Debriyaj alt merkezi şanzımana yakın bir noktada bulunmaktadır. Üst merkezden gelen gerilimi karşılayan bu piston şeklindeki merkez yağ kaçırarak kullanılamaz hale gelebilir. Bu durumda yenisini almak zorundasınız. Debriyaj alt merkezi çok pahalı bir parça değildir. Ortalama bir otomobilin debriyaj alt merkezi fiyatı 150 – 200 lira arasında değişmektedir. Ustanız da alt merkez değişimi için 100 lira işçilik ücreti talep edecektir. Kısaca debriyaj alt merkezini değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için en fazla 300 – 400 lira tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Debriyaj alt merkez sadece arizali olan parca mı degisiyor yoksa debriyaj seti olarak komple mi degisiyor. Benim debriyaj alt merkezinde yag kacagi var ve gittigim usta komple degismesi gerektigini soyledi yaklaşık 2.000 lira malzeme 1000 lira da işcilik tutacagini soyledi. Yaptirmadim bekliyorum öyle. Bu işin oluru nedir bilenler aydınlatsın bizleri. Simdiden tesekkur ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu