Külbütör Kapak Contası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Motorun önemli bileşenlerin bir tanesi olan külbütör kapak contası ne kadara değişir? Külbütör kapak contası fiyatı ne kadar? Külbütör kapak contası değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için külbütör kapak contası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobilin motoru 2 farklı parçadan meydana gelmektedir. Bunlardan birisi piston ve yatakların bulunduğu motor bloğu, diğer ise eksantrik mili ve subapların bulunduğu üst kapaktır. Her ne olursa olsun motor içerisinde bulunan tüm parçalar sürekli olarak hareket ederler. Hareket olan yerde ısınma ve sürtünme nedeniyle aşınma meydana gelir. Motor bloğundaki parçaları yağmak için yağ karterden pompa vasıtasıyla basılırken, üst kapakta bulunan eksantrik mili ve subapların yağlanması da gerekir. Ancak bu yağın kapalı bir alanda bulunması gerekir. Bu sebeple üst kapak üzerinde külbütör kapağı bulunur. Külbütör kapağı ile üst kapak arasındaki bağlantıda sızdırmazlık sağlaması için bir çeşit silikon veya kauçuk conta kullanılır.

Külbütör kapak contası sürekli olarak sıcaklığa maruz kaldığı için baskı altındadır. Ayrıca bir kullanım ömrü vardır. Bunu tamamladığı zaman aracınızın motoruna yağ sızmasına neden olur. Motor yağ kaçaklarının en büyük sebebi külbütör kapak contasıdır. Çünkü conta eskidiği zaman kaçaklara neden olur ve aracınızın motorunun üstüne yağ sızdırır.

Külbütör kapak contası arızasını anlamanın pek çok yolu vardır. Örneğin aracınızın motorunun üstünden aşağıya doğru süzülen yağ, aracın sızıntı sebebiyle yağ eksiltmesi, yağın sıcak motor bloğuyla temas etmesi sebebiyle yanık kokusu ve kaputun altından duman çıkması en görülen külbütör kapak contası arızası belirtileridir. Külbütör contasının sızdırdığını göz kontrolü ile sizde hemen teşhis edebilirsiniz. Eğer sızıntı varsa hemen değiştirmeniz gerekecektir.

Külbütör Kapak Contası Ne Kadara Değişir?

Aslında contayı kendiniz değiştirebilirsiniz ancak biraz bu konuda tecrübenizin olması gerekir. Bu sebeple bir ustadan yardım almanız daha iyi olacaktır. Contayı değiştirmek için harcanan emek marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir Tofaş’ın külbütör contasını değiştirmekle BMW’nin değişimi arasında çok fark vardır. Öncelikle külbürtör contası fiyatlarına bakalım. Bir otomobilde en ucuz contalardan bir tanesidir. Örneğin Tofaş Şahin, Fiat Uno, Tempra ve Tipo’nuncontası 50 lira iken Ford Focus, Toyota Corolla, Volkswagen Polo, Golf ve Jetta, Honda Civic, Renault Megane gibi arabaların 100 lira, BMW, Mercedes ve Volvo gibi araçların ise 200 ile 300 lira arasında değişmektedir. Ustanızda 100 ile 400 lira arasında bir işçilik ücreti karşılığında değiştirecektir. Kısaca 2022 yılı için külbütör kapak contasını değiştirmenin maliyeti 150 ile 700 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu