Suzuki Alto Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Suzuki’nin mini modeli olan Alto nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Suzuki Alto inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Suzuki küçük modelleriyle Dünya’da önemli bir yer tutan otomobil üreticisidir. Alto modeli de uzun yıllardır ürettiği araba olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde ilk olarak 1985 yılında satılmaya başladıktan sonra 1993 yılında satıştan kaldırıldı. Yaklaşık 12 yıllık bir aranın ardından 2004 yılında tekrardan satışına başlanmış olup bu ikinci nesil kasa 2006 yılında yeniden satışa konuldu. 4 yıllık bir aranın ardından 2010 yılında üçüncü nesil son kasası satılmaya başlamış ancak istenilen satış rakamlarını yakalayamadığı için bir yıl sonra yani 2011 yılında tekrardan satışı sonlandırılmıştır.

Suzuki Alto Nasıl Bir Araba?

Suzuki Alto, Hindistan’da Maruti markası adı altında satılmış A segmenti mini şehir içi otomobilidir. 4 kapılı hatchback olarak üretilmiştir. Ülkemizde satılan birinci kasalarında bir özellik bulunmazken, ikinci nesil ile birlikte ABS, hidrolik direksiyon, klima ve sürücü hava yastığı gelmiştir. 2010 yılında satışa çıkan son kasasında ise bir önceki kasaya ek olarak yol bilgisayar, yokuş kalkış desteği ve yolcu hava yastığı eklenmiştir. Alto’da 5 ileri manuel ve 4 ileri tam otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

0.8 Benzinli : 1985 – 1993 yılları arasında satılan Alto ile birlikte gelmiş motordur. 3 silindirli olup 40 beygir ve 60 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olmasına rağmen yakıt tüketiminin düşük olması sebebiyle taktırmanıza gerek yoktur. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketim değeri vardır. Türkiye’de satılmış tüm otomobiller içerisinde en güçsüz motordur.

1.0 GL : Son satılan kasalarla birlikte gelmiş motor seçeneğidir. Yine 3 silindirli olmasına rağmen 69 beygir ve 90 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.4, şehir dışında 3.8 litre yakıt tüketmektedir.

1.1 Benzinli : 2004 – 2006 yılları arasında satılan orta kasa Alto ile yer almış motordur. 4 silindirli olan bu motor 62 beygir ve 85 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketim verisi vardır.

2004 – 2006 Arası Satılan Orta Kasa Yani İkinci Nesil Suzuki Alto

Suzuki Alto Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşim için 2011 model otomatik viteslisini aldık ve 5 yıldır kullanıyor. Bende üniversite okurken 1992 modelini kullanmıştım. Neyse ben önce 2011 modelini anlatmaya başlayım. Dışardan her ne kadar küçük gibi görünse de içi o kadar küçük değildir. Ön tarafı gayet ferah ve geniştir. Ancak arka diz mesafesi çok dardır. İki yetişkin bile rahat rahat oturamaz. Bagaj hacmi o kadar küçük ki market poşetleri bile zor sığıyor. Ancak otomatik şanzımanı vites geçişleri çok serisi. Hafif bir otomobil olması sebebiyle şehir içinde ara hızlanmalarda güzel iş çıkartıyor. Bir kaç defa bu araba uzun yola gittim. Ancak 120 km/s hızın üstüne çıktığında hiç güven vermiyor. Hızlandıkça yolda gezmeye başlıyor. Yanından kamyon, tır veya otobüs gibi büyük araba geçtiği zaman sanki yoldan çıkacak gibi sallanıyor. Ancak tam bir şehir içi otomobilidir. Küçük boyutları sebebiyle aralara derelere rahatlıkla sığıyor. Asla park sorunu yaşamazsınız. Yerden yüksek bir yapısı olduğu için oturduğunuzda diğer otomobillere yüksekten bakıyorsunuz. Frenleri güçlü olmasına rağmen ıslak yollarda frenleme yapınca hemen ABS devreye giriyor.

Suzuki Alto Alınır Mı?

Evet öncelikle sizin aklınızda olan soru Suzuki Alto’nun yedek parçaları bulunuyor mu olacaktır. Piyasada öyle her köşe başında satılmıyor olsa bile büyükşehirlerde parça sıkıntısı asla yok. Ayrıca parça fiyatları çok pahalı değil. İkinci el piyasası yok gibi bir şey. Ama tam bir şehir içi bayan arabasıdır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu