Ford Taunus 1.6 GT ve 2.0 GTS Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un ülkemizde de üretmiş olduğu modeli olan Taunus’un son kasası 1.6 GT ve 2.0 GTS nasıl araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Taunus inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Türkiye’nin yerli üretim bir modeli olan Ford Taunus’un üretimden kalmadan hemen önceki versiyonu olan 1.6 GT ve 2.0 GTS hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ancak Taunus tarihi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Taunus, Ford en eski modellerinden bir tanesidir. İlk olarak 1939 yılında üretilmeye başlamıştır. Türkiye’ye 1970 yılında Almanya fabrikalarında üretilen Ford Taunuslar Türkiye’ye ithal edilmeye başlamıştır. 1983 yılında ise üretimi durdurulmuştur. Ancak 1985 yılında Otosan ile ortaklık nedeniyle Taunus Türkiye’de üretilmeye başlamıştır. İlk olarak 1988 yılında 2.0 GLS Taunus üretilmiştir. 1990 – 1993 yılları arasında ise 1.6 GT ve 2.0 GTS olanları Türkiye fabrikalarında üretilmiştir. Taunus için reklamlarında “En İyi Yerli” sloganı kullanılmıştır. Biz bu yazımızda son nesil olan 1.6 GT ve 2.0 GTS hakkında bilgi vereceğiz.

Ford Taunus 1.6 GT ve 2.0 GTS Nasıl Bir Araba?

Taunus’un rakibi olarak Tofaş kuş serisi gösterilse de aslında durum öyle değildir. Çünkü Taunus, tüm Tofaşlardan daha büyük ve konforlu bir arabadır. D segmenti yani orta-üst sınıf olarak konumlandırılmıştır. Boyu çok uzun olmasa da geniş eni dikkat çekmektedir. Taunus’ta yüksek torpido kullanılmıştır. Ayrıca arkası ön tarafından daha alçak yapıdadır. Bu kasa Taunusların neredeyse tamamı Türk mühendisleri tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Donanım olarak “hidrolik direksiyon, klima ve ön cam otomatiği” gibi özelliklere sahiptir. Eski Taunuslar 4 ileri manuel olmasına rağmen bu kasalar 5 ileri şanzımana sahiptir. Zaten bunu göstermek için arkasında 5 speed ibaresi yer almaktadır. Ancak tek tük olsa da 4 ileri otomatik şanzımanlı olanları vardır. Arkadan itişli olan Taunus’un motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.6 GT : 101 beygir ve 151 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 12, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 GTS :  116 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Gayet performanslı bir motordur. Şehir içinde 12.7, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Ford Taunus 1.6 GT ve 2.0 GTS Kullanıcı Yorumu

Tofaş almaya karar vermişken Taunus performans ve donanım olarak dikkatimi çekti. Bende 1993 model bir tanesini aldım. Öncelikle şunu söyleyim bu arabayı kötüleyen herkes eminim hayatında bir kere bile Taunus’a binmemiştir. Hani o çok övülen Tofaş Şahin veya Reno 9’a her kulvarda taş çıkartır. Kaportası kaya gibi sağlamdır ve kolay kolay çürüme yapmaz. İçini genişliği çok güzeldir. Zaten geniş bir otomobil olduğu için arka tarafına üç kişi yan yana rahat rahat oturabilir. Benim Taunusumda klima vardı ama aldığımda çalışmıyordu. Bir ustaya tamir ettirdim ve şimdi buz gibi soğutuyor. 2.0 motorunun performansı güzeldir. Basınca gitmem demez. Otobanda 180 km/s hıza kadar çıktım. Hatta bassam daha giderdi ama zorlamak istemedim. Bu araba zamanında boşuna makam arabası olarak adlandırılmamıştır. Öyle tofaşlar gibi ön göğsü kolay kolay çatlama yapmaz. Yokuşta durup kalkarken gaza basınca güzel ivmelenir. Motor yol ve rüzgar sesini içine çok fazla almaz. 1.6 motoru da fena sayılmaz. Ancak alacaksanız 2.0 olanını almanızı tavsiye ederim. Bildiğim kronik bir sorunu yok. Ankara’dan başladığım yolculuğumda hafta sonu Erzurum’a gidip geldim ve bana mısın demedi. Ayrıca öyle sanıldığı gibi yol yorgunluğu olmadı. Koltukları çok rahat bir araba, uzun yolda şöyle 110-120 km/s hızla giderken çok keyifli bir sürüşü var. Frenleri de gayet güçlüdür, Tofaşlar gibi hemen kızaklama yapmaz. En azından insana güven veriyor.

Ford Taunus İçi

Ford Taunus 1.6 GT ve 2.0 GTS Alınır Mı?

Şu arabaların değerinin bilinmiyor oluşuna şaşırıyorum. İnsanlar Tofaş’a bunun yarı parası daha fazla para veriyorlar. Yedek parçalarında büyük şehirlerde bir sıkıntı  yok ancak küçük yerlerde ne durumda bilmiyorum. Gerçi öyle kolay kolay arıza çıkartmıyor. Bu arabalardan bir tanesini alacaksanız ya çok temizini alın, ya da öldü fiyatına çok kötüsünü ki siz kafanıza göre toplayın. Ben yaşlı bir anlayan ustaya bu arabayı baştan aşağıya toplattım. Şuan hâlâ daha kullanıyorum ve onun gibisi yok. Bazen arkadaşlarımın Tofaşlarına biniyorum ve arasında dağlar kadar kalite farkı var.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Slm. Metin bey ben İstanbul’da ikamet ediyorum. Sahibinden.com da bir otomatik ve çok güzel yapılı ve bir okadar bakımlı 92 model Ford Taunus var. Sahibiyle görüşmelerim oldu Sanayide ustam bana şanzımanı Mercedes şanzımanı dır motorla uyum sağlamadığı için devamlı sorun çıkaran bir araç olduğunu söyledi sizin bu konuda görüşleriniz nedir. Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu