Kia Optima Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın bana göre üretmiş olduğu en iyi araç Optima nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Optima inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kia, Avrupa ve Türkiye pazarından daha çok Amerikan pazarına daha çok ağırlık vermektedir. Optima’da özellikle Amerikan pazarı hedeflenerek üretilmiş bir arabadır. Hatta 2012 yılında Amerika’nın en iyi D segmenti otomobili olarak seçilmiştir. Ülkemizde 2012 ve 2013 yılları arasında satılmıştır. Optima gerçekten çok kaliteli bir otomobildir. İnsan onu gördüğü zaman Kia nasıl bu kadar iyi araba üretebiliyor diye soruyor.

Kia Optima Nasıl Bir Araba?

Optima özellikle tasarım olarak öne çıkan bir modeldir. O yıllarda bana göre üretilmiş en iyi tasarımlı arabalardan bir tanesidir. D segmenti sedan kasa olan Optima’da 6 ileri otomatik ve 6 ileri manuel şanzıman seçenekleri vardır. Ülkemizde tek donanım paketiyle satılmıştır. Optima’nın ” Elektrikli cam tavan, yol bilgisayarı, hız sabitleyici, ABS, ESP, ASR, gündüz ledleri, fonksiyonel direksiyon, yarı deri koltuk döşemeleri, 18 ” inç alaşımlı jantlar, 10 hava yastığı çift bölgeli dijital klima, geri görüş kamerası vs” gibi aklınıza gelebilecek tüm özellikler bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir :  ” Kia Opirus Nasıl Bir Araba?

Türkiye’de 1.7 CRDi dizel motor seçeneği ile satılmıştır. Bu motor 136 beygir ve 320 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Dünyanın en sağlam dizel motorlarından bir tanesidir. Ancak biraz sesli çalışmaktadır. Satış sayısı çok az olsa da 2.0 CVVT benzinli motor seçeneği de vardır. 165 beygir ve 196 Nm tork gibi muhteşem bir güce sahiptir. Ancak dediğimiz gibi bir kaç tane satılmıştır.

Kia Optima Kullanıcı Yorumu

Aslında Passat almak isterken araştırma yaparken hiç aklımda olmamasına rağmen dikkatimi çekti. Aynı model passatın neredeyse yarı fiyatına bir 2012 model Kia Optima aldım ve hala daha kullanıyorum. 4 yıl oldu ve bana bir kere bile sorun çıkartmadı. Öncelikle içinden anlatmaya başlayacak olursak. Passatta bile olmayan bir döşeme kalitesine sahiptir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak deri benzeri bir kaplama kullanılmıştır. Tasarım olarak dışardan sportif duruyor olsa da içi makam arabası kıvamında. Elektrikli koltuklarını en arkaya kadar ittirdiğimde arka diz mesafesi hala daha kalıyor. Motor performansı ise çok güzel. Zaten CRDi motor çok performanslıdır. Turbo açılana kadar biraz baygın olsa da, turbo devreye girdikten sonra şahlanıyor. İstediğiniz yokuşu istediğiniz hızda çıkabilirsiniz. Her şeyiyle mükemmel bir araba ve en büyük rakibi olan Passattan fazlası var eksiği yok. Uzun yolda rahatlıkla 200 km/s hıza kadar çıkıyor. İçine oturduğunuzda verdiği güven hissi üst düzey. Sanki bir tankın içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Zaten EuroNcap çarpışma testlerinden 5 yıldız almış bir arabadır. Sadece yol tutuşu biraz daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Kia Optima İçi

Kia Optima Alınır Mı?

Evet yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız her parçası rahatlıkla bulunuyor. İkinci el piyasası çok hızlı değildir. Ancak bu bence bir avantaj. Bu paraya bu kadar kaliteli bir arabaya binemezdik. Sorunsuz, donanımlı ve sağlam bir otomobildir. İkinci elini dert etmezseniz gözünüz kapalı alabilirsiniz.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu