Chrysler Concorde Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Amerikan otomobil üreticisi Chrysler’in dev modeli olan Concorde nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chrysler Concorde inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Amerikalılar her zaman büyük ve güçlü arabaları sevmiştir. Onlar için bir arabanın ne kadar yaktığı değil, ne kadar güçlü olduğu önemlidir. Chrysler’de Amerikan markası iken (şuan Fiat satın aldı) devasa araçlar üretiyordu. Concorde’de bu modellerden bir tanesidir. LHS ile aynı platformanda üretilen Concorde ülkemizde 1993 – 1998 yılları arasında satılmıştır.

Chrysler Concorde Nasıl Bir Araba?

Devasa boyutlarda olan concorde d segmenti bir arabadır. Gerçekten ilk gördüğümde bile bu kadar büyük bir araba yolda nasıl gidiyor diye sormuştum kendime kendime ve bana da almak nasip oldu. Amerikan arabaları zaten hep hoşuma gitmiştir. 90’lı yıllarda üretilmiş olmasına rağmen konfor adına her şey düşünülmüştür. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastıkları, dijital klima, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, deri döşeme, dört cam otomatiği, hız sabitleyici, yol bilgisayar vs.” gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. Concorde’nin sahip olduğu özellikler bugün bile sıfır olarak atılan pek çok arabada yoktur. 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzımanı vardır. Otomatik vites geçişleri biraz sarsıntılıdır.

Kaputunun altında 3.5 litre hacimli 6 silindirli motor bulunmaktadır. Bu motor 24 valf olup 214 beygir ve 300 Nm tork güç üretmektedir. Ben aldıktan sonra LPG taktırdım ve bir sorun yaşamadım. Yakıt tüketimi ise sürekli ölçüyorum şehir içinde 12.5, şehir dışında 7 litredir. 6 silindirli bir motora göre bence çok ekonomik.

Chrysler Concorde Kullanıcı Yorumu

Yazımın başında da dediğim gibi Amerikan arabalarına özel bir merakım var ve hayalim olan concorde’yi aldım. Onu kullanırken çok büyük zevk alıyorum. Öncelikle içinden başlayacak olursak her şeyin en kalitelisi kullanılmıştır. Koltuklarındaki deri döşeme çok kalitelidir ve üstünden yıllar geçmesine rağmen en ufak bir soyulma dahi yok. Ön göğüs ve kapı içlerinde de deri benzeri bir malzeme vardır. İçinin genişliği salon gibidir. Özellikle arka diz mesafesi o kadar uzundur ki, hiç bir Avrupa aracında bu kadar büyük diz mesafesi göremezsiniz. V6 motoru şehir içinde güzel iş çıkartıyor. Gaza bastığınızda sizi koltuğa yapıştıracak kadar gücü üretiyor. Uzun yolda çok konforludur. İçine motor, yol ve rüzgar sesini fazla almaz. Yol tutuşu güzeldir. Zaten ağır bir araba olduğundan dolayı yola yapışır. Otobanda rahatlıkla 200 km/s hıza çıkabiliyor.

Chrysler Condorde Alınır Mı?

Evet şimdi sizin aklınızdaki ilk soru yedek parçaları bulunuyor mu olacak. Hemen cevap verelim öyle kolay kolay bulamıyorsunuz. Ancak ben ihtiyacım olan parçaları orijinal olarak Amerika’dan getirtiyorum. Aslında kur yüksek olmasa hiç pahalı değil ama dolar/tl kuru yüksek olduğundan pahalıya gelmiş oluyor. İkinci eli ise yok denecek kadar azdır. Bu araba alıp öyle gündelik işler için kullanılacak otomobillerden değildir. Tamamen zevk için alınabilir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu