Seat Exeo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Volkswagen ile aynı gruba ait otomobil markalarından bir tanesi olan Seat’ın d segmenti aracı olan Exeo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Seat Exeo inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Seat Volkswagen, Audi gibi markalarında içerisinde bulunduğu VAG grubuna geçtikten sonra diğer markalar ile birbirine uygun otomobiller üretmeye başladı. Bu markalardan Audi’nin A4’ün 2004 yılında ürettiği B7 kasasının patformu üstüne inşa edilmiştir. Zaten Exeo ile Audi A4 B7 tasarımına bakarsanız birbirine çok benzeyen iki otomobil olduğunu görürsünüz. Seat Exeo ülkemizde 2009-2011 yılları arasında satılmıştır.

Seat Exeo Nasıl Bir Araba?

D segmenti olan Exeo, öyle çok tutulan bir marka olmamıştır. Bunda markanın reklamını iyi yapamaması ve motor seçeneklerinin hiç olmaması kaynaklıdır. Exeo ülkemizde ” Referance ve Style” donanım paketleriyle satılmıştır. Style en full paketi olup en çok tutulanıdır. Bu pakette “ABS, ESP, 8 hava yastığı, dijital klima, elektrikli camlar, hız sabitleyici, yol bilgisayarı, ayarlanabilir direksiyon, yağmur ve far sensörü” gibi özellikler bulunmaktadır. Exeo’nun tutulmamasının bir diğer sebeplerinden bir tanesi de otomatik vitesli olmamasıdır. Türkiye’de 6 ileri manuel şanzıman ile satılmıştır.

Exeo motor teknik özelliklerine bakacak olursa; 1.6 litrelik atmosferik motoru 102 beygir ve 148 Nm tork üretmektedir. Eski teknoloji bir motor olduğundan öyle güzel performansı yoktur. Yakıt tüketimi şehir içinde 10.8, şehir dışında 6 litredir. LPG ile uyumlu bir motordur.

Seat Exeo arkadan görünüşü

Seat Exeo Kullanıcı Yorumları

Volkwagen grubunun bir arabası ne kadar kötü olabilir ki diyerekten bunlardan bir tanesi az para ile aldım. İlk olarak Exeo’nun d segmentinde ucuz otomobillerden bir tanesi olduğunu unutmayın. İçerisinde kullanılam malzeme kalitesi orta seviyededir. İç hacmi uzunlaması iyidir ancak enlemesine bir dardır. Yine de arka tarafta 2 yetişkin rahat rahat yolculuk yapabilir. Diz mesafesi yeterli seviyededir. 1.6 motoru öyle çok performanslı değildir. Özellikle bir yokuş yukarı durup kalktığınızda ivmelenmekte zorluk yaşıyor. Bu benim hiç sevmediğim yönlerinden bir tanesi. Uzun bir rampa çıkarken çok fazla bayılıyor. Onun dışında gayet kaliteli bir otomobil olduğunu söyleyebilirim. Motor ve yol sesini içeriye almaz. Ses yalıtımı gayet kalitelidir. Yol tutuşu da fena sayılmaz. Virajlarda kendini öyle kolay kolay savurmaz. Exeo’nun en iyi yönlerinden bir tanesi bagaj hacmidir. Öyle büyük bir bagajı var ki dünyaları sığdırıyorsunuz. Çok defa uzun yola çıktım ve hiç bir sorun yaşamadım. Gayet konforlu bir yolculuk imkanı sunuyor. Frenleri güçlüdür ve arabayı kısa mesafede rahatlıkla durdurabiliyor. Klima açıldığı zaman motor performansını biraz etkiliyor.

Seat Exeo İçi

Seat Exeo Alınır Mı?

Evet parasına göre alınır mı diye soracak olursanız ben almadan önce Chevrolet Epica ile arasında kalmıştım ve Exeo’da karar kılmıştım. Bana bir yedek parça sorunu açmadı. Zaten motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları Volkswagen ile uyumlu olduğu için bulmakta zorluk yaşamıyorsunuz. İkinci el piyasası çok zayıftır. Öyle kolay kolay satabileceğiniz bir araba değildir. Yedek parça fiyatları ise kaporta ve plastik aksamda biraz pahalı. Almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu