Alfa Romeo GTV Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Alfa Romeo’nun 90’lı yıllarda üretilen otomobili GTV nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo GTV incelemesi yapacağız ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alfa Romeo, aile otomobilinden daha çok sportif tasarımıyla daha fazla öne çıkan bir modeldir. Yüksek performanslı spor otomobiller konusunda çok başarılıdır. GTV modeli de D segmenti coupe bir kapılı bir otomobildir. 1995 ile 2003 yılları arasında üretilmiş olup ülkemize gümrük girişli olarak getirilmiştir.

Alfa Romeo GTV Nasıl Bir Araba?

GTV, gerçekten çok garip bir tasarımı olan arabadır. Zaten Alfa Romeo’nun neredeyse her otomobili alışılmışın dışında çizgilere sahiptir. ABS, hava yastığı, dijital klima, elektrikli ön camlar, elektrikli yan aynalar ve hidrolik direksiyon gibi özelliklere sahiptir. GTV, 5 ileri manuel şanzımana sahiptir. GTV’de 3.0 V6 (220 beygir), 3.0 V6 (218 beygir), 2.0 V6 TB (202 beygir), 2.0 Twin Spark (150 beygir) ve 1.8 T. Spark (144 beygir) motorlar kullanılmıştır. Ancak ülkemize getirilenler genelde 6 silindirli 2.0 motorlu olanlarıdır. GTV’nin yakıt tüketimi şehir içinde 14, şehir dışında 9 litredir.

Alfa Romeo GTV Arkadan Görünüşü

Alfa Romeo GTV Kullanıcı Yorumu

Bugün bir 2.0 V6 GTV ile biraz zaman geçirme fırsatı buldum. Tasarım olarak gerçekten çok garip bir otomobil. Ön kaput tamponun üstüne kadar uzanıyor ve havalandırma ızgarası kaputun içinde kalıyor. Ayrıca farlarda yine kaputtan açılan her iki tarafta da iki delik halinde görülüyor. Sinyalleri ise tamponda yer alıyor. Arka tarafta ise keskin çizgilere sahip. Boydan boya ve arabanın altına doğru yerleştirilmiş stop camlarına sahip. 3 kapılı hatchback bir model otomobil olan GTV gerçekten çok garip bir araba. İçerisinde kahverengi, bej karışımı bir renkte ve siyah döşemeler kullanılmış. Yani çift renkli döşemeye sahip. Ön tarafının genişliği gayet güzel. Ancak arka tarafında diz mesafesi hem çok dar hem de çok basık ve boğucu. Motor performansı çok harika. Daha çalıştırdığım anda V6 motorun sesi arabanın içinde çok güzel ve güçlü bir ses bırakıyor. Şehir içinde performansı çok harika. Ara hızlanmalar olsun yokuşlarda ivmelenmesi olsun çok güzel. Gaza yüklendiğimde beni koltuğa yapıştırdı. Birazda yüksek hızlarda performansını test etmek için otobana çıktım. Gaza yüklenip vitesi 5’e taktığımda hiç zorlanmadan 200 km/s hıza çıktı. Frenleri gayet başarılır. 170 ile giderken önüme atlayan bir kamyon nedeniyle güvenli bir şekilde yavaşlamamı sağladı. Yol tutuşu için nasıl bir süspansiyon kullandılar bilmiyorum ama günümüzde bile o kadar güçlü yol tutuşu olan bir araba çok yok.

Alfa Romeo GTV İçi

Alfa Romeo GTV Alınır Mı?

Tamam çok güzel sıra dışı bir otomobil. Ancak birde bunun ikinci el piyasası ve yedek parça bulunur mu sorusu var. Evet bu arabanın sahibi olan arkadaşım kaporta aksam parçalarını yurt dışından getirttiğini söyledi. Motor aksam parçalarını anlayan ustalar Türkiye’de bulabiliyormuş. Ayrıca ikinci el piyasası hiç yok. Zaten çoğu kişi yolda giderken bir Alfa Romeo GTV hayatı boyunca görmemiştir bile. Eğer özel bir merakınız yoksa bence alınmaz diyorum.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu