Volvo 480 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Volvo 480 günün konusu. Çünkü çok fazla merak ediliyor. Bizde bu makalemizde Volvo’nun c segmenti spor otomobili ola 480 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 480 kullanıcı yorumuda yazımızda yer alacak.

Volvo’nun 1989 ile 1996 yılları arasında ürettiği tasarımı en güzel otomobil diyebiliriz. O zamanlar Volvo, köşeli hatlara sahip otomobiller üretirken 480 modeli ile daha yuvarlak ve sportif bir otomobil de üretmiş oldu. Ülkemizde de ithal olarak satılan Volvo 480 çok fazla tutulmamıştır. Ancak bu araba daha sonra Volvo C30’a öncülük etmiştir.

Volvo 480 Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan 480’nin, tıpkı o dönemlerde üretilen Mazda 323 hatchback gibi açılır farları vardı. Ama Mazda 323’den çok daha sağlam ve kaliteli bir arabaydı. Özellik olarak “ABS, hava yastığı, klima, hidrolik direksiyon” gibi özelliklere sahipti.

3 kapılı hatchback olarak satılan 480’de 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Ülkemize 1.7 102 beygir, 1.7 turbo 120 beygir ve 2.0 110 beygirlik motorlar ile getirilmiştir.

Volvo 480 Kullanıcı Yorumu

Volvo meraklısı bir arkadaşım sayesinde bu arabayı test etme fırsatı buldum. Arabayı önden gördüğümde ilk Honda Civic zannettim. İçine oturduğunuz anda kaliteli olduğunu hemen anlıyorsunuz. Ön tarafının genişliği çok güzel.

Özellikle orta konsolu bir uçak kokpiti gibi görünüyor. Tek kapılı olmasına rağmen arka diz mesafesi çok geniş. Arabanın arka camı, bagaj kapağının üstüne doğru uzanıyor. Dediğimiz gibi tasarım olarak çok farklı otomobillerden bir tanesi.

Benim kullandığım 1.7 turbo motora sahip olanıydı. Şehir içi ara hızlanmalarda falan çok harika bir performans sergiliyor. Yokuşlarda ivmelenmesi güzel. Otobanda 180 km/s hıza kadar çıktım ve bana mısın demedi.

Bassam daha giderdi ama zorlamak istemedim. Yol tutuşuna hayran kaldım. Frenleri sanki 5 yaşında bir arabanınki gibi güçlü.. Kavurucu temmuz sıcağında kliması arabanın içini kısa sürede buz gibi yapıyor.

Volvo 480 Alınır Mı?

Tamam çok güzel ve kaliteli bir otomobil. Ancak bunun birde yedek parça ihtiyacı var. Motor parçaları da dahil olmak üzere hiç bir parçasını Türkiye’de bulamıyorsunuz. Arkadaşım parça ihtiyacı olduğu zaman yurt dışından internet üzerinden getirtiyormuş. A

yrıca ustaya baktıramıyorsunuz çünkü Volvo’nun dilinden anlayan usta lazım. Eğer ayrı bir merakınız yoksa alınacak araba değil.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu