Lancia Delta Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İtalyan otomobil üreticisi Lancia’nın Delta modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Lancia Delta inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

İtalya’da üretim yapan tüm otomobil markaları genelde aynı holding çatısı altında yer alıyor. Yani Fiat, Lancia ve Alfa Romeo tamamen kardeş markalar. Lancia, holdingin Premium otomobiller üreten markasıdır. Delta aslında 1988 yılında ülkemize giriş yapmış olsa da 1991 yılında satıştan kaldırılmıştır. Zaten o kasaların fiyatları klasik ve nadir bulunan otomobiller olduğu için milyon liraların üzerindedir. Biz bu yazımızda Türkiye 2009 ile 2013 yılları arasında satılan Lancia Delta’yı anlatacağız. Zaten Lancia, 2013 yılında Türkiye pazarından çekilmiştir.

Lancia Delta İçinden Bir Görüntü. Çift Renk Torpido Kullanılmıştır.

Lancia Delta Nasıl Bir Araba?

Delta C segmenti 5 kapılı hatchback bir otomobildir. Yapımında Fiat Bravo, platformu kullanılmıştır. Zaten yürüyen ve mekanik aksam parçaları birebir uyumludur. Lancia, her zaman yüksek donanım sunan modelleriyle dikkat çekmiştir. Delta’da çoğu markada bulunmayan özellikler vardır. 10 hava yastığı, ABS, ESP, yokuş kalkış desteği, kapı kollarında aydınlatma, bagaj içerisinde 12v priz, çift yönlü dijital klima, soğutuculu torpido ve gündüz ledleri gibi pek çok donanıma sahiptir. Lancia Delta’nın motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 T : Fiat üretimi olan 1.4 litre hacimli turbo beslemeli bir motordur. 150 beygir ve 206 Nm tork güç üretmektedir. Bu motor LPG ile uyumlu değildir. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. Çok fazla tutulmayan bir motor seçeneğidir.

1.6 Mjet : Multijet dizel teknolojisinin bulunduğu motordur. 105 ve 120 beygirlik iki versiyonu vardır. En çok tutulan motor budur. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketimi vardır.

Lancia Delta’da 6 ileri manuel ve 6 ileri MTA yarı otomatik şanzıman seçenekleri vardır.

Lancia Delta Arkadan Görünüşü

Lancia Delta Kullanıcı Yorumu

Bu arabayı almadan önce benim aklımda hiç böyle bir otomobil yoktu. Daha doğrusu öncesinde yolda bile görmemiştim. Ancak param ile alabileceğim en donanımlı, konforlu ve güçlü otomobilin bu olduğuna karar verdim ve bir tanesini aldım. Şuan 3 yıl oldu aracımdan çok memnunum. Bir defa içine otorduğumda kaliteli bir otomobilde olduğumu hemen anlıyorum. Bel destekli koltukları falan yani konfor için hemen her şey düşünülmüş. Tasarımı benim hoşuma gitmiyor ama bazıları için en güzel otomobillerden bir tanesi. İçerisinde kaliteli malzeme kullanılmıştır. Üzerinden yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen yolda giderken en ufak bir tıkırtı sesi bile gelmiyor. 1.6 dizel motorunun performansı çok güzel. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan çok güzel ivmeleniyor. Gaza sonuna kadar bastığımda beni resmen koltuğa yapıştırıyor. Uzun yolda ve yüksek hızlarda gayet stabil bir araba. Yol tutuşu çok üstün. Arkasını kolay kolay savurmuyor. Hani Ford Focus yol tutuşuyla övünür ya. Lancia Delta’nın Focus’tan bile kat kat üstün yol tutuşu var. Ses yalıtımı çok güzel, yol ve rüzgar sesini asla içeriye almıyor. Ancak multijet motor biraz sesi çalıştığından motor sesi hafif içeriye geliyor.

Lancia Delta Yandan Görünüşü

Lancia Delta Alınır Mı?

Bu arabanın motor, mekanik ve yürüyen aksamları Fiat parçalarıyla uyumlu olduğu için kolaylıkla istenildiği zaman bulunabiliyor. Kaporta ve aksesuar gibi plastik aksam parçalarını bulmak biraz zor. Ayrıca birazda pahalı. Ancak bu fiyatlara alabileceğiniz en iyi otomobillerden bir tanesi diyebilirim. İkinci el piyasası çok zayıftır. Alırım kâr eder satarım mantığı güdüyorsanız Lancia Delta size göre değil. Bence alınır ve uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu