Daewoo Matiz Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun mini modeli olan Matiz nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Matiz inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daewoo 1980’li yıllardan itibaren ekonomik krize girmiş ve daha sonra 90’lı yılların hemen başında Amerikan General Motor bünyesinde üretim yapmaya başlamıştır. Neredeyse tüm modelleri genelde Amerikan pazarı odaklı üretilmiştir. Ancak nadiren de olsa Asya pazarı için otomobiller üretmiştir. Matiz modeli de bunlardan bir tanesidir. Bir dönem ülkemize de ithal edilen Matiz, Türkiye’de 1998 – 2002 yılları arasında satılmıştır. Daha sonra Chevrolet Spark adı altında yeniden ülkemizde satılmaya başlamıştır.

Daewoo Matiz Nasıl Bir Araba?

Daewoo Matiz, A segmeni mini bir otomobildir. 5 kapılı hatchback olarak üretilmiştir. CD, S ve SE donanım paketleriyle satılmıştır. Daha çok şehir içi kullanımlar için üretilmiş ve bayan sürücüler tarafından tercih edilmiştir. Zaten ülkemizde çok fazla tutulan bir model olmamıştır. klima, hidrolik direksiyon, hava yastığı, otomatik ön camlar gibi özellikleri bulunmaktadır. Matiz’de 0.8 litre hacimli 3 silindirli motor bulunmaktadır. Bu motor 52 beygir ve 69 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Ayrıca Matiz’de 5 ileri manuel şanzıman bulunmaktadır.

Daewoo Matiz Arkadan Görünüşü

Daewoo Matiz Kullanıcı Yorumu

Kız kardeşim için küçük şehir içi kullanım aracı arıyorduk ve çok paramız yoktu. Sıkı bir pazarlık sonucunda Daewoo Matiz aldık ve arada sırada bende kullanıyorum. İlk olarak aracın içinden başlayacak olursak gerçekten çok dar. Ön tarafa iki yetişkin erkek oturduğu zaman omuzları birbirine değiyor. Arka diz mesafesi çok dar. Normal bir insanın oturması neredeyse imkânsız. İçi o kadar dar ki iki koltuk arasında kalan vitesi atarken araya elim bile sığmıyor. Ön göğüste sert plastik malzeme kullanılmıştır. Kapı içlerinde ise yarım bir şekilde kaplama vardır. Kenarlarda sac görünüyor. Motor performansı idare eder. Zaten Matiz performans arabası değil. Öyle yüksek hızlara gelecek bir otomobil değildir. Bir keresinde otobanda son hızını test edeyim dedim az kalsın kaza yapıyordum. 120 km/s hızdan sonra yanınızdan bir kamyon ve tır geçerse arabayı savuruyor. Yol tutuşu ince ve yüksek bir otomobil olması sebebiyle çok iyi değildir. Fren yaparken dikkatli olmak gerekir. Hafif kasası sebebiyle hemen kızaklıyor.

Daewoo Matiz Alınır Mı?

Fiyatlarına baktığımız zaman alınabilir gibi duruyor. Ancak yedek parça sıkıntısı mevcut. Biz Ankara’da bir çok parçasını bulmakta zorlanıyoruz. Ben olsam daha piyasası olan Uno gibi bir aracı tercih ederdim. Yine de karar sizin tabii.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu