Fiat Punto 2 (2000 – 2005) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın b segmenti hatchback otomobili olan Punto’nun ülkemizde satılan ilk versiyonu olan Punto 2 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Punto 2 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat uzun yıllar B segmenti hatchback kasa olarak Uno modeli ile ülkemizde satıldı. Ancak eskiyen teknolojisi ve tasarımı nedeniyle 2000 yılında yerine Punto modelini satışa çıkarttı. Avrupa’da 1993 yılında Punto 1 ile satışa başlamış olsa da ülkemizde 2000 yılında 2 nesil kasa ile satılmaya başlamıştır. 2005 yılına kadar satıldıktan sonra yerini Grande Punto modeline bırakmıştır. Yine de oldukça güzel satış rakamları yakalamıştır. Punto satışta olduğu süre boyunca ikiz kardeşi olan Palio’nun gölgesinde kalmıştır.

Fiat Punto 2 (2000 – 2005) Nasıl Araba?

Ülkemizde pek çok kişi Punto 1. nesil olarak bilmektedir. Ancak gerçekte 2. nesil Puntodur. Türkiye’de Fiat Uno‘nun yerine 2000 yılında satılmaya başlamıştır. Uygun fiyatı ve yüksek donanımıyla dikkat çekmektedir. Parasına göre baktığınız zaman en uygun b segmenti hatchback araçlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 5 kapılı hatchback olarak satılan Punto’da 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Ancak otomatikleri çok fazla tutulmamaktadır. Dynamic ve Shine donanım paketleri vardır. Dynamic paketinde “ABS, hız sabitleyici, city direksiyon, sunroof, sürücü ve yolcu hava yastığı, dijital klima, yol bilgisayarı ve elektrikli ön camlar” gibi özellikler bulunmaktadır. Punto’nun motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

İlginizi çekebilir :  ” Fiat Stilo Nasıl Araba

1.2 Benzinli : Çok fazla tutulmayan bir motordur. Performans olarak biraz hantal kalmaktadır. 60 beygir ve 102 Nm tork güç üretmektedir. 4 silindirli olup LPG ile uyumludur. Şehir içinde 8.2, şehir dışında 5.4 litre yakıt tüketmektedir. Güçsüz olmasına rağmen az yakmasıyla ön plana çıkmaktadır.

1.3 Multijet Dizel : En çok tutulan motor seçeneğidir. Zaten multijet motor o dönemler sağlamlık konusunda dünyada ödüller alıyordu. Punto’da da kullanılmış olan bu motor 70 beygir ve 180 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.8, şehir dışında 4 litre yakıt tüketimi vardır.

1.4 Benzinli : En çok tutulan benzinli motor seçeneğidir. Oldukça sessiz ve Punto’nun kasasını kaldıran bir motordur. 4 silindirli olup 95 beygir ve 128 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumludur. Eğer benzinli bir Punto alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm.

Fiat Punto 2 Arka ve Yandan Görünümü

Fiat Punto 2 (2000-2005) Kullanıcı Yorumu

Tek maaşlı bir memur olarak alabileceğim en sorunsuz otomobili almak istiyordum. Bende tercihimi 2004 model bir Fiat Punto’dan yöne kıldım. Aldığıma hiç pişman değilim ve bu arabayı 6 senedir kullanıyorum. Öncelikle bu arabanın premium sınıf olmadığını bilin. Özellikle malzeme kalitesi olarak çok bir şey beklemeyin. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. İçinin genişliği idare eder. Ön tarafı ferah ancak arka diz mesafesi dar. Ayrıca yan yana 3 kişi otunca baya bir sıkışıyor. Bagaj hacmi çok büyük değildir. Zaten genelde şehir içi kullanımlar için tasarlanmış arabadır. 1.3 multijet motoru her ne kadar 70 beygir olsa da oldukça performanslıdır. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmeleniyor. Gaza basınca gitmem demiyor. Uzun ve dik rampaları bile 100 km/s hızın üstünde çıkabiliyor. Çok defa uzun yola çıktık ve bir sorun yaşamadım. Ancak bu araba öyle yüksek hızlara gelmiyor. Hız 120 – 130’yu geçtiği zaman yolda gezinmelere başlıyor. Yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. Örneğin yanınızda bir tır veya otobüs geçtiği zaman fena halde sallıyor. Yol tutuşu çok iyi değildir, yüksek bir yapısı olması sebebiyle virajlarda yana tehlikeli bir şekilde yatıyor. Frenleri gayet güçlüdür ve kasasının hafif olması nedeniyle hemen kızaklayıp ABS’yi devreye sokuyor. Özellikle yağmur yağdığı zaman yollar ıslananınca dikkatli kullanmak gerekiyor.

Fiat Punto 2 İçinden Bir Görünüm

Fiat Punto II (2000 – 2005) Alınır Mı?

Eğer benim gibi genelde şehir içi kullanmak için parçası ucuz, ekonomik ve sorunsuz bir otomobil arıyorsanız tercih edilebilir. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soranlar oluyor. Ben hiçbir parçasını bulmakta zorlanmadım. Ayrıca motor parçaları zaten diğer Fiat modelleri ile uyumlu olduğu için piyasada bolca mevcut ve çok ucuz. Temiz bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir. Ancak yazımın başlarında söylediğim gibi çok bir şey beklemeyim.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu