Toyota Celica Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Toyota’nın bir dönem ürettiği spor otomobili olan Celica nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Celica inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. 

Toyota uzun yıllar boyunca spor otomobili olan Celica’yı üretti. Celica ülkemizde ise 1980 ve 2000’li yıllar arasında satılmıştır. 

Toyota Celica Nasıl Bir Araba?

Bu arabalardan bir tanesini kullanma fırsatı buldum. Benim kullandığım 2000 modeldi. Celica aslında 1970’li yıllarda üretilmeye başlamıştır. Ancak Türkiye’de satışı 1980’li yılları bulmuştur.  1985 yılına kadar üretilenleri arkadan itişli iken 1985’ten sonra önden çekişli olarak üretilmiştir. 6 ileri otomatik şanzımanı bulunmaktadır. Coupe bir kasası olan Celica’nın motoru ise performans motorları üretmesiyle bilinen Yamaha desteği ile üretilmiştir. 1.8 litrelik 195 beygir gücünde motoru bulunuyor. Ayrıca çok ekonomik bir motordur. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Toyota Celica Kullanıcı Yorumu

Aslında Amerikan pazarı için üretilmiş ancak Avrupa ve ülkemizde de tek tük satılmıştır. Benim kullandığım 1.8 motorlu olanıydı. Öncelikle tasarım olarak Nissan 350 Z’ye çok fazla benziyor. Gösterge paneli mil cinsinden. Yolda Celica’yı görenler dönüp bir daha bakıyor. Hatta bu arabanın markası ne diye soranlar bile çok oluyor. Motor performansı gayet güzel. Gaza yüklendiğinizde sizi koltuğa yapıştırıyor. Biraz yüksek hız performansını denemek için otobana çıktım. Gazı köklediğimde zorlanmadan 180 – 200 km/s hızlara çıkabiliyor. Yol tutuşu güzel, virajlarda arkasını öyle kolay kolay bırakmıyor. 

Toyota Celica Alınır Mı?

Evet fiyatına baktığınız zaman çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu arabanın Türkiye’de yedek parçaları çok zor bulunuyor diye sahibinden bilgi aldım. Ayrıca ikinci el piyasası da yok denecek kadar azmış. Tüm bunlara bakınca eğer özel bir merakınız yoksa kendinize macera aramaya gerek yok diye düşünüyorum. Ben olsan Celica yerine BMW gibi alternatiflere yönelirdim.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu