Daewoo Tico Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Daewoo’nun mini otomobili olan Tico nasıl araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Tico inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Güney Kore’nin en büyük otomobil markalarından bir tanesi olan Daewoo, genelde Amerikan pazarı için büyük ve heybetli otomobiller üretmesiyle bilinmektedir. Ancak başta Hindistan pazarı olmak üzere Asya’da güzel satış rakamları yakalayacağını düşündüğü Tico modelini 1996 yılında satışa sundu. Ülkemizde de 1997 yılında satışa sunulan Tico, Hindistan’da halen daha satılmaktadır. Ancak Türkiye’de 1998 yılında satıştan kaldırılmıştır.

Daewoo Tico Nasıl Bir Araba?

A segmenti bir otomobil olan Tico, genelde kalabalık nüfuslu ülkeler hedeflenerek üretilmiştir. Ancak Türkiye’de özellikle bayan sürücülere hitap etmiştir. SX ve SL donanım paketleri vardır. Aslında iki donanım arasında pek bir fark bulunmaktadır. Direksiyonu hidrolik olmamasına rağmen hafif bir otomobil olması sebebiyle oldukça yumuşaktır. Tico’nun en öne çıkan özelliği düşük yakıt tüketimidir. Bu ekonomikliğini minicik motoruna borçludur.

0.8 litre hacimli 3 silindirli bir motoru vardır. Bu motor 41 beygir ve 59 Nm tork güç üretmektedir. Hafif kasası olması sebebiyle hiçte fena sayılmayacak bir performansı vardır. LPG ile uyumlu bir motordur. Ancak artan LPG fiyatları nedeniyle Tico’yu benzinli kullanmak daha mantıklı bence. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketimi vardır. Tico’da 5 ileri manuel ve 3 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur.

Daewoo Tico Kullanıcı Yorumu

Kendi arabanım 2.0 motorlu olması nedeniyle evde markete şuraya buraya gidebilmek amacıyla bir daewoo tico aldım ve hala kapının önünde duruyor. Aslında asıl aracımdan çok buna biniyorum çünkü çok ekonomik bir otomobil. Bir depo benzin alıyorum dünyayı geziyorum. Motor performansı öyle aman aman güzel sayılmaz. Ön taraf genişliği idare eder ancak arka diz mesafesi çok dar. Mesela ben 1.80 boyunda olduğumdan arka tarafa sığamıyorum. Bagajı da öyle çok geniş sayılmaz. Ama bendeki görevi market poşetlerini taşımak olduğu için görevini fazlasıyla yerine getiriyor. Bir iki defa Ankara’dan Nevşehir’e gitmişliğimde var. Uzun yolda çok dikkatli olmak gerekiyor. Yanından bir kamyon, Tır veya otobüs geçtiği zaman az kalsın yoldan çıkacak gibi oluyor. Bir keresinde ne kadar hıza çıkıyor diye test ettim 130’a çıkınca tekerler yoldan kesiliyormuş gibi hissettim. Kısacası bir Daewoo Tico alacaksanız 100 km/s en son hızınız olması gerekir. Frenleri güçlüdür, ancak hafif kasası nedeniyle çabuk kızaklar. Bu arabayla en çok zorluğu karlı yollarda çekersiniz. Tüm arabalar giderken siz kayar kalırsınız çünkü yola ağırlık basmadığı çıkmaz. Gerçi günümüzde şehirlerde bir yol 1 günden fazla buzlu kalmıyor.

Daewoo Tico İçi

Daewoo Tico Alınır Mı?

Evet buraya kadar bildiğim her şeyini anlatmaya çalıştım. Ancak Daewoo Tico, gerçekten çok ekonomik ve sağlam bir otomobil. Bir kere bile arıza çıkarmadı. Bazen yedek parça ihtiyacım oluyor, Ankara’da kolaylıkla bulabiliyorum. İkinci el piyasası çok güçlü değil. Bana soracak olursanız temiz bir tanesi alınıp mis gibi şehir içinde kullanılabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu