Alfa Romeo GT Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Alfa Romeo’nun spor otomobili olan GT nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo GT kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Tam bir Alfa Romeo’ya yakışan otomobildir. Coupe yani tek kapılı bir araçtır. Ülkemizde 2006 – 2008 yılları arasında satılmıştır. D segmenti bir araba olarak bilinmektedir. Keskin hatları, kendine has bir tasarımı vardır. Bence Alfa Romeo’nun ürettiği en güzel otomobillerden bir tanesidir.

Alfa Romeo GT Nasıl Bir Araba?

Çok agresif bir görüntüsü vardır. Arka stop lambalarının çamurluklara doğru uzanması harika bir görüntü oluşturuyor. D sınıfı bir otomobil olduğunu unutmayın. Gerçekten çok sportif bir görüntüsü vardır. Bende bir delilik yapıp bir GT aldım ve hala daha kullanıyorum. Distinctive Selespeed ve Distinctive donanım paketleri vardır. ABS, ESP, Bose ses sistemi, 6 hava yastığı, dijital klima, hız sabitleyici, elektrikli ön camlar gibi pek çok özelliğe sahiptir. Aslında Selespeed donanım değil, şanzımanın adıdır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde

1.9 16V JTD M-Jet : Çok fazla tutulmamıştır. Zaten spor Coupe arabada dizel motorun ne işi var anlamış değilim. 150 beygir ve 305 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketimi vardır.

2.0 i 16V JTS : Eğer alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Benim GT’im de bu motorlu olanından 165 beygir ve 206 Nm tork güç üretiyor. Şehir içinde 13 litre, şehir dışında 7 litre yakıt tüketimi vardır. Agresif kullanımlarda ise 15 litreyi gördüğü bile oluyor.

Alfa Romeo GT Arkadan Görünüşü

Alfa Romeo GT Kullanıcı Yorumu

2 yıldır kullandığım Alfa Romeo GT hakkında bildiğim her şeyi anlatmaya çalışacağım. Bu araba tek kapılı olmasına rağmen arka diz mesafesi oldukça geniştir. Zaten ön genişliğine diyecek yoktur. Koltukları spor ve yanlardan desteklidir. Oturduğunuz zaman sanki bir yarış arabasına oturmuş hissi veriyor. Kapılarında cam çıtaları yok. Bu da harika bir sportiflik katıyor. Bose ses sitemi harika. Selespeed şanzıman muhteşem iş çıkarıyor. Özellikle 3 bin devir üstünde vites geçişleri çok daha seri oluyor. Motor performansı ise harikadır. 165 beygirlik motoru ara hızlanmalarda ve yokuşlarda ivmelenmede güzeldir. Gaza yüklendiğinizde sizi koltuğa yapıştırır. Ayrıca motorun o sesi harika geliyor insanın kulağına. Bir kere otobanda hız testine çıktım ve kadranı sonuna kadar dayadım. Bana mısın demedi. Yol tutuşu harikadır. Virajlarda arkasını öyle kolay kolay salmaz. Alfa Romeo’nun GT’nin frenlerine ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sanıyorum teknik verilere göre de üretildiği dönemlerde en güçlü fren sistemine sahip otomobiller arasında yer alıyor. O kocaman cüssesine rağmen frene bastığımda anında arabayı durduruyor. Kemikli bir arabadır. İçine oturduğunuzda tank kullanıyormuş hissi verir.

Alfa Romeo GT içi

Alfa Romeo GT Alınır Mı?

Vallahi parasına göre baktığınız zaman alabileceğiniz en iyi coupe otomobil bence bu. Bugün bir Alfa Romeo GT parasına Peugeot 106 GTI veriyorlar. Siz oradan kıyaslayın işte. Yedek parça hiç açmadı ama her parçası zaten var. İkinci el piyasası zayıf ama bu bence bir avantaj. Az para ile yüksek kaliteli bir spor otomobil sahibi oluyorsunuz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu